Turystyka

poleć serwis drukuj
Łazienki Królewskie...

Z Chopinem po Polsce

03-23-2020

W październiku w Warszawie odbędzie XVIII Konkurs Chopinowski. To świetna okazja, aby zaplanować wyjazd do Polski i odwiedzić miejsca związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Fryderyk Chopin jest uważany za najwybitniejszego i najważniejszego polskiego kompozytora i pianistę. Mówiono o nim, że jest poetą fortepianu: muzyka Chopina zachwycała i zaskakiwała słuchaczy swoją charakterystyczną różnorodnością uczuć i nastrojów. Samo życie kompozytora, niestety krótkie, było równie ciekawe i intrygujące jak jego muzyka. Fryderyk Chopin przyszedł na świat 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, w dworku będącym posiadłością hrabiów Skarbków. Co prawda już jesienią 1810 roku rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, ale dworek pozostał miejscem często przez nich odwiedzanym. Według zapisków Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, kompozytor dawał improwizowane koncerty w ogrodzie majątku dla rodziny i przyjaciół. Odwiedzając muzeum można zwiedzić dom, w którym urodził się Chopin, oraz park znajdujący się przy samym dworku.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

„Bogactwo wielkiej muzyki Chopina” i kultywowanie pamięci o jej autorze jest misją Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzeum mieści się w Zamku Ostrogskich, związanym z warszawską legendą o złotej kaczce. Nowoczesne aranżacje i multimedia w połączeniu z oryginalnymi pamiątkami po wielkim kompozytorze sprawiają, że w muzeum czujemy się gośćmi samego Fryderyka Chopina. W muzeum chopinowskim otrzymamy dostęp do najwyższej jakości wiedzy oraz doznań artystycznych. Obiekt szczyci się ponad siedmioma tysiącami pamiątek. Należą do nich autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, edycje dzieł kompozytora oraz obrazy, grafiki i rzeźby. Wystawy są tak przygotowane, aby każdy, przychodząc w „gości do Chopinów”, poznał życie rodziny i miejsce, jakie kompozytor w niej zajmował, maestrię jego pracy, tę tęsknotę za Polską, która odcisnęła w muzyce Chopina swój bezpośredni wyraz.

Kościół św. Krzyża w Warszawie

Ostatnim życzeniem umierającego na emigracji Fryderyka Chopina było sprowadzenie jego serca do Polski. Według zachowanych dokumentów, serce kompozytora ukryte w słoiku przewiozła z Francji jego siostra Ludwika Jędrzejewiczowa i następnie przekazała je do kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tam przechowywano je w zakrystii, potem w katakumbach. Dopiero 30 lat później przeniesiono je jako relikwię narodową do górnej części kościoła. Znajdujące się w specjalnej wnęce na pierwszym filarze kościoła epitafium z urną z sercem Fryderyka Chopina zdobi popiersie pianisty i słowa „Fryderykowi Chopinowi – rodacy” oraz cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Gdzie skarb twój, tam serce twoje”. W czasie II wojny światowej filar z sercem kompozytora cudem przetrwał bombardowanie, w którym zniszczeniu uległa znaczna część kościoła.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

W sezonie letnim w warszawskich łazienkach można wysłuchać bezpłatnych koncertów chopinowskich. Tegoroczny, 61. sezon koncertów, zainaugurowany zostanie 17 maja. To znane i cenione wydarzenie kulturalne tradycyjnie zagości w parku w każdą niedzielę i potrwa aż do września. Łazienki Królewskie rozbrzmiewać będą muzyką Fryderyka Chopina o godz. 12.00 i 16.00. Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, dłuta Wacława Szymanowskiego, zdecydowanie należy do najpiękniejszych i chyba najbardziej rozpoznawalnych w całej Polsce. To właśnie pod tym pomnikiem odbędą się recitale, które jak zawsze są świetną propozycją dla całych rodzin na niedzielne świętowanie z kulturą. Udział w tym wydarzeniu, jak co roku, jest bezpłatny. Zapraszamy zatem do warszawskich Łazienek Królewskich na spacery, zwiedzanie zabytków i oczywiście na koncerty chopinowskie.

XVIII Konkurs Chopinowski

Pod hasłem „Warszawa stolicą światowej pianistyki” od 2 do 23 października odbędzie się tegoroczny Konkurs Chopinowski. Zdaniem organizatorów, Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Obok olbrzymiej roli, jaką pełni już od ponad 90 lat w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa też największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom start do międzynarodowej kariery. Jest źródłem wielokulturowej polaryzacji, którą świat obserwuje w różnorodnych interpretacjach muzyki genialnego kompozytora. Tym, którzy nie mogą dotrzeć do Polski na konkurs ani letnie recitale w łazienkach, polecamy codzienne koncerty Time for Chopin na warszawskiej starówce.

Promocja


Więcej informacji: www.polska.travel, www.poland.travel

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com