Turystyka

poleć serwis drukuj
OFF Piotrkowska –...

Modne dzielnice polskich miast

03-09-2020

Główne miasta w Polsce to nie tylko stolice szybko rozwijających się regionów, ale popularny cel podróży, zwłaszcza dla fanów city-break. Odwiedzających Kraków, Gdańsk czy Warszawę przyciągają nie tylko zabytkowe starówki, ale coraz częściej dzielnice przemysłowe, mieszkalne albo po prostu uważane wcześniej za mało turystyczne. Bogate życie nocne w klubach i pubach, smaczna kuchnia w restauracjach, street foody i targi śniadaniowe, a także bogata oferta kulturalna sprawiają, że zapomniane dzielnice przeżywają dziś swój renesans. Oto najmodniejsze z nich.

Łódź – Off Piotrkowska

Łódź, dawna włókiennicza stolica Polski, wkłada dużo wysiłku w rewitalizację zabytkowego centrum miasta, nawiązując do tradycji szkoły filmowej i industrialnej stylistyki. W centrum miasta znajduje się wiele XIX-wiecznych kamienic. One oraz odnowione tereny ceglanych fabryk, takie jak centrum handlowe Manufaktura, w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością wśród gości i mieszkańców. W samym sercu Łodzi, tuż obok popularnego deptaku – ulicy Piotrkowskiej, mieści się OFF Piotrkowska – modny zakątek usytuowany na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Dziś mieszczą się tu restauracje, klubokawiarnie, butiki, pracownie i przestrzenie edukacyjne. Koncepcja OFFa mieści w sobie działania z pogranicza kultury, sztuki, ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz biznesu. Warto zjeść w restauracji Spółdzielnia lub Skład Chleba i Wina. W Składzie Rzemiosł Pięknych TooNE kupimy unikatowe ubrania i dodatki od młodych projektantów. Pan Tu Nie Stał to z kolei sklep ubraniami i akcesoriami w PRL-owskiej estetyce.

Poznańskie Jeżyce

Jeżyce to jedna z piękniejszych dzielnic Poznania, uwieczniona w bestsellerowych książkach Małgorzaty Musierowicz. Położona zaledwie kilka minut od dworca PKP Poznań Główny, stała się chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Dawne Jeżyce to przede wszystkim historia i zabytkowa architektura. To również teatr, kino i Rynek Jeżycki. Dziś Jeżyce to najbardziej hipsterska „miejscówka” Poznania – tak przynajmniej oceniają Jeżyce dziennikarze i blogerzy, odkrywający dzielnicę na nowo. Miłośnicy tej części miasta mówią: „Jeżyce to nie dzielnica, to styl życia”. Warto zajrzeć do Pyra Bar (poznaniacy na ziemniaki mówią „pyry”) i spróbować kartoflanego menu, w tym regionalnej pyry z gzikiem. Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego oferuje szeroki wachlarz spektakli – widzowie mogą wybierać spośród 350 przedstawień w sezonie granych na 3 scenach. Miłośnicy filmu mogą natomiast wybrać się do kina Rialto, które powstało w 1937 roku i zachowało styl minionej epoki.

Warszawska Praga

Wyjątkową atmosferę, ze specyficznym tzw. „praskim folklorem”, odnaleźć można w prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy – na Pradze Północ, obejmującej historyczne obszary Starej Pragi. W ostatnich latach przechodząca znaczną rewitalizację Praga stała się niezwykle modna wśród mieszkańców Warszawy i turystów. Do ożywienia tej części stolicy w dużym stopniu przyczyniło się doprowadzenie linii metra, która umożliwia szybkie dotarcie z centrum Warszawy. To miejsce upodobali sobie także artyści, co niewątpliwie podniosło atrakcyjność niegdyś zaniedbanej dzielnicy. Oryginalne, urokliwe kapliczki na podwórkach kamienic, w połączeniu z nocnym życiem, toczącym się w wielu niedawno powstałych restauracjach, barach, pubach i klubach, tworzą wyjątkowy klimat. Koniecznie trzeba tu spróbować typowo warszawskich dań, jakimi są flaki i pyzy, dostępne niedaleko słynnego Bazaru Różyckiego. Na terenie Pragi Północ znajdują się m.in.: Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Polskiej Wódki w Centrum Praskim Koneser, Muzeum Neonów czy warszawskie zoo.

Krakowski Kazimierz

Pomiędzy Starym Miastem a Wzgórzem Wawelskim znajduje się dawna dzielnica żydowska – Kazimierz (cały obszar jest wpisany na listę UNESCO), do której tłumnie podążają turyści, żeby skosztować tradycyjnych, koszernych dań w jednym z licznych tu lokali pielęgnujących żydowskie tradycje. Synagogi i inne zabytki kultury żydowskiej, brukowane uliczki, a także liczne galerie, antykwariaty, kawiarenki i restauracje oraz kultowe zapiekanki, serwowane z „okrąglaka” na Placu Nowym, tworzą mieszankę, nie spotykaną gdzie indziej. To wszystko zapewne wpływa na urokliwą i niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Przez dzielnicę biegnie Trasa Zabytków Żydowskich, a w lecie od 1988 r. organizowany jest słynny w skali międzynarodowej Festiwal Kultury Żydowskiej.

Katowicki Nikiszowiec

Znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki katowicka dzielnica Nikiszowiec (administracyjnie: Janów-Nikiszowiec) uznawana jest za architektoniczny unikat. To jedna z największych postindustrialnych atrakcji Katowic. O Nikiszowcu często mówi się, że jest magicznym miejscem, co pewnie jest zasługą działających tu również dzisiaj artystów z Grupy Janowskiej, nazywanych prymitywistami lub malarzami naiwnymi. Mimo iż przedstawiają oni rzeczywistość prostą kreską, to jednak Art Naif Festival, organizowany co roku w pobliskiej Galerii Szyb Wilson, gromadzi tłumy pasjonatów tej sztuki. Dodatkowo to miejsce pracy lokalnych rzemieślników, którzy tworzą piękne akwarele czy też biżuterię z węgla.

Promocja


Czytaj więcej: www.polska.travel, www.poland.travel

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com