Turystyka

poleć serwis drukuj
Lądek Zdrój. Fot....

Relaks w polskich termach

02-21-2020

Przednówek to trudny okres. Krótkie, pochmurne dni, wcześnie zapadający zmrok i zimne wieczory mogą negatywnie wpływać na nasz nastrój. Organizm osłabiony brakiem słońca i niskimi temperaturami łatwo się przeziębia. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu może być pobyt w wodach termalnych, które nie tylko poprawią nasze samopoczucie, ale mają także właściwości lecznicze. A w Polsce jest w czym wybierać! Termy to nie tylko baseny z gorącą wodą pozyskiwaną ze źródeł termalnych, ale to duże kompleksy rekreacyjne, na które składają się wodne atrakcje dla całych rodzin, strefy łaźni i saun, usługi spa i wellness, a także hotele i restauracje.

Walory zdrowotne, jakie posiadają gorące kąpiele, kuszą już nie tylko kuracjuszy, ale też stanowią cel wyjazdów turystów. To doskonały cel wyjazdów na pozbycie się zimowej chandry i wygrzanie się w zimne i dżdżyste dni, ale gorące źródła są atrakcją całoroczną. Kompleksy termalne doskonale sprawdzą się dla całych rodzin z dziećmi, a wydzielone strefy saun będą wspaniałą oazą na wyciszenie się i pełny relaks.

Ze względu na właściwości balneologiczne i geologiczne zagłębiem tego typu obiektów w Polsce jest Podhale. Wybierając się tam, będziemy mogli skorzystać z takich wielkich kompleksów termalnych jak Chochołowskie Termy w Chochołowie, Terma Bania w Białce Tatrzańskiej i Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej czy bardziej kameralnych Term Szaflary w Szaflarach. W samym Zakopanem znajduje się Aqua Park Zakopane. Dodatkowym atutem tych obiektów jest ich malownicze położenie i górskie krajobrazy na wyciągnięcie ręki. Termy to świetny sposób na relaks po dniu na stoku, ale też po górskich wędrówkach latem.

Termy można też spotkać w polskim rejonie uzdrowiskowym, czyli na południu Dolnego Śląska. W okolicznych uzdrowiskach leczy się liczne choroby, w tym ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, choroby dróg oddechowych, układu trawienia, cukrzycę, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporozę, choroby dermatologiczne, choroby nerek i dróg moczowych, choroby układu krwiotwórczego i oczu.

Zażywać kąpieli w wodach termalnych będziemy mogli w Termach Cieplickich w Cieplicach-Zdroju. Cieplice to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Ta dzielnica Jeleniej Góry jest przepięknie położona na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, w otoczeniu gór Izerskich i Karkonoszy. Od 22,000 lat biją tu cieplice, czyli źródła termalne, którym zdrój zawdzięcza swą nazwę. Wody cieplickie są niskozmineralizowane, nasycone fluorem i krzemionką, a ich temperatura, pochodząca z zasobów cieplnych wnętrza ziemi, dochodzi do 90 stopni, co sprawia, że cieplickie cieplice to najgorętsze tego typu złoża w Polsce. Właściwość cieplic wykorzystali już joannici, którzy założyli tu prawdziwy kurort. Pierwsi rekonwalescencji kurowali się cieplickim gościńcu dla chorych już w 1288 r. W 1569 r. Cieplice oferowały kuracje pitne, natryskowe i kąpielowe, a w 1618 r. został opracowany pierwszy statut zdrojowy. Budynek z natryskami i basen do kąpieli udostępniono odwiedzającym w 1802 r. Kurowali się w Cieplicach: Marysieńka Sobieska, Johann Wolfgang Goethe, Hugo Kołłątaj i Izabella Czartoryska.

Nie trzeba jednak jechać na południe Polski, żeby zrelaksować się w tego typu obiektach. W samym centrum Polski, w województwie łódzkim, usytuowane jest pierwsze w Polsce Uzdrowisko Termalne w Uniejowie. Niedaleko Warszawy zlokalizowane są zaś Termy Mszczonów – kompleks basenów termalnych i aquapark. W miejscowości Wręcza około 60 km od Warszawy powstaje Park of Poland – największy park rozrywki w Polsce. Obiekt ma być największym zadaszonym wodnym parkiem wodnym w Europie środkowo-wschodniej. Ukończono już I etap inwestycji, czyli aquapark Suntago Wodny Świat. Park of Poland ma ściągnąć miliony gości z Polski oraz innych krajów Europy środkowo-wschodniej i zachodniej. Całoroczny obiekt będzie czynny codziennie i pomieści 15,000 osób, oferując atrakcje zarówno dla dzieci, jak i starszych klientów.

Termy znajdziemy też w dużym ośrodku miejskim, jakim jest Poznań. Jest tu spory kompleks termalny z aquaparkiem: Termy Maltańskie. Duży obiekt z wodami termalnymi znajduje się także na północy Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Są to Termy Warmińskie położone w Lidzbarku Warmińskim. Warto w tym zestawieniu wymienić także Termy Rzymskie w Czeladzi w województwie śląskim. Chociaż nie ma tam basenów z wodą pozyskiwaną ze źródeł termalnych, to strefa saun, łaźni, spa i wellness jest imponująca. W innym uzdrowisku – w Solcu-Zdroju w województwie świętokrzyskim– mamy Baseny Mineralne Solec-Zdrój z wodą termalna pozyskiwaną ze Źródła Malina.

Coraz więcej obiektów w Polsce, nie tylko uzdrowiskowych, posiada w swojej ofercie wody termalne – od wolno stojących całych kompleksów, po wydzielone części przy hotelach. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Promocja


Więcej informacji: www.polska.travel, www.poland.travel

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com