Turystyka

poleć serwis drukuj
Zamek Moszna –...

Królewskie wakacje

02-04-2020

Oryginalne zamki i pałace to coś, co najbardziej przyciąga turystów z USA do Polski. Wiele z tych zabytkowych obiektów oferuje możliwość noclegu, zabiegów SPA albo degustacji win z lokalnej winnicy. A to wszystko w cenach znacznie niższych niż we Francji czy Włoszech.

Zamki i pałace na przestrzeni dziejów wpisały się w krajobraz Polski, stanowiąc dziedzictwo kulturowe kraju. Część budowli miała charakter obronny, inne powstawały jako rezydencje dworu, rodów magnackich, rycerstwa i szlachty. Dziś polskie zamki i pałace to skarby kultury i perły architektury, z bogatym wyposażeniem i zbiorami sztuki. To cenne zabytki pełniące nie tylko funkcje muzealne i kulturalne, ale także hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, wypoczynkowo-zdrowotne (spa i wellness), rekreacyjne i rozrywkowe. Wraz z zachowanymi przypałacowymi parkami i ogrodami stanowią ważną grupę atrakcji turystycznych rozmieszczonych w prawie wszystkich zakątkach Polski. Planując urlop warto wziąć je pod uwagę. Oto najciekawsze z nich.

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie w województwie dolnośląskim jest zamieszkały nieprzerwanie od 400 lat, choć wielokrotnie zmieniał właścicieli. Kompleks pałacowy należał kiedyś do majątku folwarcznego, w jego skład wchodziła też stajnia, murowana stodoła i oficyna. Pałac w dzisiejszej postaci powstał w XVII wieku, współcześnie oferuje noclegi w 11 luksusowych apartamentach i 81 komfortowych pokojach, wyposażonych w stylowe meble, podkreślające historyczny charakter obiektu. Pałac Wojanów ma również 18-metrowy basen z przeciwprądem i hydromasażem, saunę fińską i turecką. Goście mogą mają do dyspozycji zabiegi na twarz i ciało, masaże tradycyjne i orientalne oraz rytuały. Wojanów leży w pięknym otoczeniu Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, często porównywanej do francuskiej Doliny Loary.

Zamek Książ

Również na Dolnym Śląsku znajduje się Zamek Książ, trzeci co do wielkości w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Leżący na Szlaku Zamków Piastowskich zamek został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W czasie swojej długiej historii budynek często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen. Dziś należy do najpiękniejszych polskich zamków dostępnych dla turystów. W oficynach pałacowych mieści się hotel. Wśród gości Zamku Książ na przełomie ostatnich wieków znaleźli się m.in.: królowie Prus Fryderyk II oraz Fryderyk Wilhelm III, Księżna Izabela Czartoryska, Książę Antoni Radziwiłł, Wilhelm I (Król Prus, Cesarz Niemiec), Mikołaj I (Car Rosji), Winston Churchill (Premier Wielkiej Brytanii), Zofia (Królowa Grecji), Maria (Królowa Rumunii), Wilhelm II (Cesarz Niemiec), Konstantyn I (Król Grecji) czy Wilhelmina (Królowa Holandii).

Zamek Moszna

Na terenie województwa opolskiego leży Zamek w Mosznej, jeden z najbardziej bajkowych polskich zabytków. Budowla powstała w połowie wieku XVIII jako pałac barokowy, obecna forma budynku została nadana po pożarze w 1896 r. Od 1866 do 1945 roku zamek był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Przypominający bajkowe ilustracje zamek posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Oczarowuje turystów swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami. Na terenie obiektu działa hotel, restauracja i gabinety odnowy biologicznej.

Pałac Odrowążów

W centralnej Polsce, w Chlewiskach na terenie województwa mazowieckiego, znajduje się stylowy Pałac Odrowążów. W XII wieku w jego miejscu stał drewniany dwór obronny, który w XV wieku przebudowano na murowany zamek. Co najmniej od 1360 roku właścicielami Chlewisk był ród Odrowążów. W XVIII wieku właścicielami zamku zostali Józef i Aleksander Podkański, którzy zmienili obronny charakter obiektu w rezydencję pałacową. Do dziś w najbliższym otoczeniu Pałacu Odrowążów zachowały się relikty przeszłości: studnia na dziedzińcu, prochownia, lodownia oraz stare piwnice dworskie, które zagospodarowano na muzeum rzeźb bogów i bożków słowiańskich, wystawę sprzętów dawnych i przypałacowe lochy. Na terenie pałacu działa hotel, oferujący 18 komfortowych pokoi, dwupokojowy Apartament Odrowąża o powierzchni 80 m² oraz Termy Zamkowe ze strefą SPA&Wellness.

Zamek Ryn

Podczas wycieczki na Mazury warto zatrzymać się z Zamku Ryn. Przed wiekami, kiedy dzikie tereny Mazur porastały lasy Puszczy Galindzkiej, na wzgórzu między jeziorami Ryńskim i Ołów rozpoczęto budowę krzyżackiego zamku Ryn, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku. Dziś Hotel Zamek Ryn to 350 miejsc noclegowych wkomponowanych w cztery odmiennie zaaranżowane skrzydła Zamku (Rycerskie, Komturskie, Więzienne i Myśliwskie), kameralną Willę Pod Zamkiem oraz znajdujący się nad samym jeziorem Gościniec Ryński Młyn. Na terenie hotelu działa też SPA oraz zamkowy basen mieszczący się w gotyckich podziemiach.

Promocja


Więcej informacji: www.poland.travel, www.polska.travel

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com