Turystyka

poleć serwis drukuj
Na Zamku...

Urlop śladami „Wiedźmina”

01-23-2020

Na platformie streamingowej Netflix wystartował nowy serial „Wiedźmin”, wyprodukowany na podstawie cyklu książek autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, znanego polskiego pisarza fantasy. Sceny do filmu kręcone były między innymi w Polsce w Zamku Ogrodzieniec. To świetna okazja, aby poznać to miejsce i inne magiczne lokalizacje.

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest największym i najbardziej rozpoznawalnym zamkiem położonym na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi doskonały przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy na przestrzeni wieków uczynili z Ogrodzieńca wystawną magnacką siedzibę. Największą rolę w rozwoju obiektu odegrał Seweryn Boner, który przebudował zamek w połowie XVI w. w stylu renesansowym. Prace trwały kilkanaście lat, a w ich efekcie na wapiennych ostańcach wyrosła gigantyczna rezydencja nazywana „małym Wawelem”. Późniejsi właściciele na początku XVII w. otoczyli ją nowoczesnymi fortyfikacjami, a potem przebudowali wnętrza zamku w stylu barokowym. Zdobyty, splądrowany i częściowo spalony przez Szwedów w 1655 r. zamek zmieniał właścicieli, częściowo był odbudowywany, ale popadał w ruinę. Dopiero po II wojnie światowej malowniczą ruinę odkupiło Polskie Towarzystwo Krajoznawcze i zabezpieczyło dla potrzeb turystyki. Dzisiaj Zamek Ogrodzieniecki jest zarządzany przez powołaną do tych celów spółką „Zamek”, która organizuje zwiedzanie ruin oraz wszelkiego typu imprezy turystyczne. Przepięknie położony Ogrodzieniec jest jednym z wielu zamków, pałaców i klasztorów, które tworzą Szlak Orlich Gniazd, nagrodzony w 2012 r. Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Szlak Orlich Gniazd jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, które wznoszono na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego w XIV w. na trudno dostępnych skałach, których wysokość dochodzi do 30 metrów wysokości. Szlak przebiega przez dwa województwa: śląskie i małopolskie. O wyjątkowości tej trasy świadczy zróżnicowanie rzeźby terenu i bardzo bogate dziedzictwo przyrodnicze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zamki Orle Gniazda są znane ze swojego romantycznego charakteru i pięknego położenia. Część z nich to już jedynie przepiękne, dobrze zachowane ruiny, część natomiast to obiekty odrestaurowane. Zamek Ogrodzieniec czy Bobolice tętnią dzisiaj życiem, jak za dawnych czasów. Prezentowane są w nich ciekawe ekspozycje i organizowane historyczne imprezy. Oprócz oferty dla duszy Szlak Orlich Gniazd oferuje również wiele dla ciała, propagując aktywny sposób spędzania wolnego czasu (wycieczki piesze, rowerowe, konne, wspinaczka, zwiedzanie jaskiń).

Niedaleko Zamku Ogrodzieniec (ok. 65 km) znajduje się Kraków – perełka narodowego dziedzictwa kultury i jedno z najstarszych miast Polski, które pełniło funkcję stolicy państwa i siedziby królów. Wypełnione licznymi atrakcjami ze Starym Miastem, Wzgórzem Wawelskim oraz dzielnicą Kazimierz i Stradom, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Zwiedzając Kraków, warto wybrać się też do położonej nieopodal Wieliczki, w której usytuowany jest kolejny klejnot w koronie UNESCO – Królewska Kopalnia Soli (na liście światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Kopalnią Soli w Bochni).

Z Ogrodzieńca blisko jest także (ok. 50 km) do kolejnego dużego polskiego miasta – Katowic, do którego podobnie jak do Krakowa można dotrzeć samolotem (Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice). Katowice to serce wielkiej aglomeracji, nowoczesna metropolia, gospodarz wielu wydarzeń i uznane przez UNESCO miasto muzyki. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Zamku Ogrodzieniec znajduje się wiele innych atrakcji kulturowych i przyrodniczych, które warto zwiedzić czy chociażby zobaczyć na własne oczy.

„Wiedźmin” to także znana na całym świecie polska fabularna gra komputerowa, w której gracz wciela się w mityczną postać Geralta, bohatera wspomnianej sagi Sapkowskiego. Miłośnicy tej gry z pewnością dostrzegą podobieństwa z jej kadrów do miejsc i atrakcji turystycznych zlokalizowanych w naszym pięknym kraju. Oto tylko trzy przykłady takich atrakcji, do których powinniście się udać, żeby powiedzieć „O! To miejsce jest jak z Wiedźmina!”: Żuraw Gdański w Gdańsku (Novigrad w grze), Zalipie – malowana wieś (chłopskie chałupy w grze) czy wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym (Redania w grze). Podążanie tropem filmowych lokalizacji to popularny sposób na wypoczynek. Fani „Gry o Tron” upodobali sobie chorwacki Dubrownik, a film „Mamma Mia” przyniósł popularność małej greckiej wyspie Skopelos. Bardzo prawdopodobne, że za sprawą „Wiedźmina” turyści jeszcze bardziej niż dotąd pokochają Polskę.

Promocja


Czytaj więcej na www.poland.travel

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com