wtorek, 19 marca, 2024

Turystyka kosmiczna

Wyjazdy w tropiki, nurkowanie i inne atrakcje, które stały się powszechne, nie są już szczytem marzeń bogatych i żądnych wrażeń. Chcą oni czegoś nowego, nie powtórek z urlopów i spotykania na nich Kowalskich. Odpowiedzią na takie oczekiwania mają być oferty kosmiczne – dosłownie.

Jeff Bezos w lipcu poleciał w kosmos i rozpalił wyobraźnię setek ludzi, którzy również marzą o kosmicznych podróżach. Fot. Archiwum WEM

Snobistyczne pragnienia wydają się przybliżać lipcowe loty w kosmos miliarderów Richarda Bransona i Jeffa Bezosa. Po dopracowaniu spraw technicznych i innych koniecznych zacznie się prawdopodobnie cykliczne latanie komercyjne. Miliarderzy nie budowali statków tylko po to, żeby sami mogli polatać nimi, ale by na tym obficie zarabiać. Rozwój turystyki kosmicznej kwestionują NASA i ESA, ale kto wie, czy dążenia do rozwinięcia nowego biznesu nie powiodą się. Pieniądze mają siłę…

Debiuty bogaczy

11 lipca br. Richard Branson odbył udany lot do granicy z kosmosem na pokładzie swojego statku VSS Unity, który wystartował z Nowego Meksyku. Tydzień po nim, 20 lipca, zrobił to inny miliarder – Jeff Bezos. Podobny plan ma kolejny z miliarderów – Elon Musk. Co ciekawe, w kolejce są też następni. Pierwszy bilet na suborbitalny lot turystyczny rakiety New Shepard został sprzedany w internetowej aukcji. Anonimowy nabywca zapłacił aż 28 mln dol.

Prognozy cen

Na tak rekordowe kwoty jak wspomniana inwestorzy nie mogą się jednak nastawiać. By faktycznie zaczął się ruch, ceny muszą być przystępniejsze, choć to pojęcie względne. Według nieoficjalnych informacji takie podróże z Blue Origin mają kosztować około 200 tys. dol. Firma Virgin Galactic wycenia je na ponad drugie tyle, bo od 450 tys. dol. za miejsce w rakiecie. Turystyka kosmiczna nigdy nie może stać się tania, bo odbywa się wyjątkowo drogim pojazdem, wymagającym wielkich przygotowań i zaangażowania mnóstwa fachowców.

Nadzieje inwestorów

Nawet jeśli za 10 lat cena spadnie kilkukrotnie, to dla wielu wciąż będzie za wysoka. Amerykański bank USB prognozuje, że segment turystyki kosmicznej do 2030 roku osiągnie aż 4 mld dol. Przewiduje też, że plany w zakresie rozwoju na tym rynku będą ogłaszać kolejne hotele, linie lotnicze i touroperatorzy. Wartość całej gospodarki kosmicznej szacuje na ponad 900 mld dol. do 2030 roku.

Halina Kossak

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -