Iga Świątek z...

Iga Świątek zwyciężczynią French Open!

10-12-2020

– W mojej głowie panuje czyste szaleństwo – mówiła po sensacyjnej wygranej w tegorocznym turnieju French Open Iga Świątek. 19-letnia tenisistka z Raszyna na Mazowszu sprawiła ogromną sensację, pokonując w kolejnych rundach wyżej rozstawione zawodniczki, włącznie z numerem 2 rankingu WTA Rumunką Simone Halep. Dzięki zwycięstwu na kortach Rolanda Garrosa Polka awansowała w tym rankingu z 54. na 17. miejsce. Świątek została też pierwszą w historii reprezentantką Polski z tytułem wielkoszlemowym w singlu.

W finale French Open Polka pokonała numer 4 WTA Amerykankę Sofię Kenin 2:0 (6:4, 6:1). W pierwszym secie gra była bardzo wyrównana, ale to Świątek była lepsza w decydujących momentach. W drugim secie Polka była już zdecydowanie lepsza. Doszło nawet do sytuacji, że Sofia Kenin opuściła kort i udała się na przerwę medyczną. Wtedy Świątek zaczęła... bawić się z publicznością, wchodząc z widzami w interakcję.

Dla mnie była to dość oryginalna sytuacja, bo gdy Kenin zeszła na przerwę medyczną, publiczność zaczęła się bawić. Więc pomyślałam, dlaczego miałabym nie dołączyć. Czułam wdzięczność, dokładnie nie wiem za co, ale po prostu czułam. Ja chciałam z tych chwil czerpać jak najwięcej, bo to najpiękniejsza chwila mojego życia – wyjaśniła po meczu 19-latka.

Finał zakończył się w dwóch setach, po godzinie i 20 minutach gry. – Gdyby ktoś powiedział mi przed turniejem, że go wygram, powiedziałabym, że to niemożliwe. Przed startem rywalizacji zauważyłam, że mam fatalne losowanie, że mogę trafić na bardzo trudne rywalki. W życiu nie mogłabym się spodziewać, że dokonam takiej rzeczy – powiedziała Polka, która za wygraną w Roland Garros zgarnęła 1.6 mln euro.

Sukces we French Open natychmiast sprawił, że Igę Świątek zaczęto porównywać do Agnieszki Radwańskiej. – Jak najbardziej takie porównania są uprawnione – uważa Tomasz Tomaszewski ekspert i komentator Polsatu Sport. – Agnieszka Radwańska miała wspaniałą karierę i stanowi ważny punkt w długiej historii polskiego tenisa. Radwańska wygrywała wielkie turnieje i tego absolutnie nie da się zapomnieć. Iga dopiero zaczyna, jest na początku swojej kariery i już wygrała Wielkiego Szlema. Stało się coś niezwykłego i mam nadzieję, że to jest początek czegoś wielkiego. Powiem, że to jest pierwszy z serii Wielkich Szlemów dla niej. Mats Wilander powiedział, że przed Igą kariera Steffi Graf, ale gdyby Iga miała pójść śladami Moniki Seles czy Martiny Hingis, to też skakałbym z radości – dodał Tomaszewski.