Henryk Jaskuła (z...

Zmarł Henryk Jaskuła

05-15-2020

14 maja br. w wieku 96 lat zmarł Kapitan Henryk Jaskuła. Był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który samotnie okrążył Ziemię bez zawijania do portów. „Odszedł od nas wybitny przemyślanin. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach” – napisał na Facebooku prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Henryk Jaskuła urodził się 22 października 1923 roku w Radziszowie w ubogiej rodzinie. W 1932 roku cała jego rodzina emigrowała statkiem z Gdyni do Londynu, a stamtąd do Buenos Aires.

W 1946 roku wrócił do Polski. Studiował w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, utrzymując się z pracy dorywczej i skromnego stypendium. Po skończonych studiach pracował najpierw w Tarnowie, a później w Przemyślu.

Po latach spędzonych w Argentynie tęsknił do żeglarstwa. W 1963 r. zdobył stopień sternika jachtowego w Ośrodku Szkolenia Morskiego w Jastarni, a 8 lat później stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Swój pierwszy rejs po Bałtyku odbył w 1964 roku na jachcie Syrius.

Po zdobyciu doświadczenia żeglarskiego Henryk Jaskuła zaczął planować swą podróż dookoła świata. Budowę jachtu do tego celu o nazwie „Dar Przemyśla” zbudowano w stoczni im. Conrada w Gdańsku. 12 czerwca 1979 r. żeglarz wyruszył nim samotnie w trasę. Na pokładzie miał tylko radioodbiornik oraz radio UKF do łączności na krótkim dystansie, co znacznie podwyższało ryzyko wyprawy.

Rejs dookoła świata trwał 344 dni, a jego trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie dotarł 20 maja 1980 roku. Tu witały go tysiące ludzi, podobnie jak w rodzinnym Przemyślu, gdzie jego powrót był świętem całego miasta i województwa.

Notatki z podróży stały się podstawą do wydania jego książki „Non stop dookoła świata”, która została wydana w 1983 r. w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com