Rhode Island

poleć serwis drukuj
Fot. J. Dorota

Polska flaga przed ratuszem w Pawtucket

11-22-2018

W piątek, 16 listopada, w urzędzie miasta Pawtucket, RI grono osób z Rhode Island i okolic zebrało się, aby po raz kolejny celebrować swoje polskie dziedzictwo. Ks. Dariusz Jończyk, proboszcz parafii św. Józefa w pobliskim Central Falls, wygłosił przemówienie otwierające, w którym podziękował wszystkim za udział i nadmienił, że to zaszczyt, iż uroczystość odbywa się w ratuszu. 

Następnie głos zabrał burmistrz miasta Pawtucket Donald Grebien, który również wszystkich przywitał i podziękował za przybycie. W swoim przemówieniu burmistrz poruszył to, jak ważna jest dla człowieka wiedza o własnej historii i znaczenie kultury własnego narodu. Burmistrz Grebien podkreślił, że sam jest w połowie Polakiem, a do jego najlepszych wspomnień zaliczają się chwile spędzone z babcią, która uczyła go polskich tradycji. Miło też wspomina pikniki parafialne przy kościele św. Józefa w Central Falls. Burmistrz Grebien podkreślił również, że cieszy go, że obecnie Polska jest prężnym i niezależnym krajem.

Następnie do zebranych przemówiła Florence Iwuc, przedstawicielka lokalnej Polonii. Jej przemowa była dłuższa, ale bardzo interesująca. Zauważyła, że wszyscy uczestnicy tego wydarzenia biorą w nim udział, bo są dumni z tego, że są Polakami. W swoim przemówieniu przedstawiła bardzo interesujące szczegóły dotyczące tego, że niegdyś Central Falls było praktycznie w całości polskim miastem (zwłaszcza High Street, czyli ta sama ulica, na której znajduje się kościół św. Józefa), gdyż na początku XX wieku ulica High była znana jako „Mała Polska”. To tam mieściły się polskie sklepy, polska apteka, i oczywiście rodziny o polskich korzeniach zamieszkałych w domach na owej ulicy, m.in. rodzina ks. Antoniego Iwuca, który był proboszczem parafii św. Józefa przez 33 lata. Dziś trudno uwierzyć w to, że Central Falls kiedyś mogło poszczycić się niemal tak dużą polską populacją jak obecnie New Britain w Connecticut…

Po przemówieniu pani Florence ministrant z kościoła św. Józefa Mateusz Puzanowski zaprosił obecnych do wspólnej modlitwy. Następnie zgromadzeni udali się przed budynek ratusza, gdzie zabrzmiały hymny Polski i USA, a na maszt wciągnięto flagę Polski.

Polonia w Rhode Island i południowo-wschodnim Massachusetts może nie jest tak liczna, jak w Nowym Jorku, Chicago czy nawet wspomnianym New Britain, CT, jednak duma z polskiego dziedzictwa jest wciąż silna, a obecność wokół innych grup etnicznych jeszcze bardziej podnosi świadomość własnej przynależności kulturowej i etnicznej. Uświadamia również, jak ważne jest to, by nie zapomnieć o swoim pochodzeniu i dawać wyraz temu przywiązaniu choćby przez uczestnictwo w takich uroczystościach.

Jacek Dorota, opr. JS

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com