Rhode Island

poleć serwis drukuj

„Złote” urodziny ks. Dariusza Jończyka, proboszcaz polskiej parafii św. Józefa w Central Falls

09-27-2018

Na zdjęciu z...
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec

50 lat to piękny wiek – złoty jubileusz życia. Z okazji 50. urodzin ks. Dariusza Jończyka, proboszcza polskich parafii św. Józefa w Central Falls, RI i św. Stanisława Kostki w Woonsocket, RI, parafianie przygotowali dla niego niezwykłą niespodziankę. W niedzielę, 2 września, w kościele św. Józefa w Central Falls odprawiona została uroczysta msza św., której oprawę ubogaciły występy dzieci. Po nabożeństwie natomiast odbyło się przyjęcie-niespodzianka.

Jest to piękna okazja do świętowania. Ks. Dariusz jest tu proboszczem od wielu lat i zrobił dla tej parafii wiele dobrego. Stworzył tu piękną atmosferę, pełną domowego ciepła, wszyscy są tu mile widziani i mogą dzielić się swoimi darami z innymi – mówił w homilii ks. Marek Chmurski, który przybył na tę uroczystość z Cape Cod. Wrócił też wspomnieniami do lat studenckich, kiedy to razem z ks. Dariuszem uczęszczali do seminarium. – Funkcja proboszcza i kapłana w dzisiejszych czasach jest bardzo trudna. Kapłańskie szeregi się kurczą, parafie, w tym polskie, są likwidowane. Dlatego tak ważna jest wspólna praca na rzecz utrzymania i rozwoju tej wspólnoty – zauważył w dalszej części kazania ks. Marek, kończąc swą wypowiedź życzeniami dla Jubilata, aby spełniły się jego wszystkie marzenia dotyczące życia osobistego i pracy duszpasterskiej.

Ks. Dariusz podziękował parafianom za wspaniałą niespodziankę, którą, jak sam przyznał, udało się utrzymać prawie do końca w tajemnicy. – Jestem wdzięczny, że tu jesteście. Jeśli parafianie są zaangażowani w życie kościoła, jeśli nasze dzieci mówią po polsku, to nie mam obaw o przyszłość naszej wspólnoty parafialnej i polonijnej. Już tak wiele udało nam się dokonać – choćby to, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat naszą parafię odwiedziło blisko 50 różnych księży rekolekcjonistów. To nie jest moje osiągnięcie – to jest osiągnięcie nas wszystkich. Musimy zaufać Bogu, modlić się i prosić Matkę Bożą o wsparcie na kolejne lata działalności – mówił wyraźnie wzruszony ks. Jończyk.

Po mszy św. dalsza część uroczystości miała miejsce na sali, elegancko udekorowanej na tę okoliczność na złoto. Odmówiono modlitwę „Ojcze nasz” i po złożeniu życzeń przez parafian wzniesiono toast szampanem i zaśpiewano tradycyjne „Sto lat”.

Mamy bardzo dobrego proboszcza. Ks. Dariusz jest z nami już od 14 lat. Bardzo wiele robi dla naszej parafii, dla nas wszystkich. W ubiegłym roku miał 20. rocznicę święceń kapłańskich, w tym roku – 50. urodziny, pomyśleliśmy, że to po prostu trzeba jakoś uczcić – mówi Ewa Kuchta, inicjatorka urodzinowego przyjęcia. – Ks. Dariusz jest dobrym, szczerym człowiekiem i kapłanem. W dzisiejszych czasach coraz trudniej o takich – dodaje.

W przyjęciu wzięło udział prawie 200 osób – ta frekwencja świadczy o tym, jak wielkim szacunkiem i przywiązaniem swoich parafian cieszy się ks. Dariusz.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com