Rhode Island

poleć serwis drukuj

„W Central Falls Polska jeszcze nie zginęła!”

11-27-2017

Pierwsza część...
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota

W niedzielę 12 listopada Polonia ze stanu Rhode Island i południowo-wschodniej części Massachusetts wzięła udział w ważnych uroczystościach – obchodach Święta Niepodległości Polski. Z tej okazji przed urzędem miasta w Central Falls zawisła polska flaga.

Uroczysta ceremonia

Pierwsza część uroczystości odbyła się przed ratuszem – to tam, na maszt przed urzędem, wciągnięta została polska flaga. W tym roku, ze względu na inne zobowiązania, na ceremonii nie był obecny burmistrz Central Falls, jednak w jego imieniu pozdrowienia dla Polonii przekazał przewodniczący Rady Miasta pan Robert Ferri. Odegrano hymny Polski i USA, następnie przewodniczący Rady Miasta Robert Ferri, prezes Towarzystwa Tadeusza Kościuszki z Fall River, MA Brian Curt, Miss Polonia Rhode Island 2018 Alayna Gontarski oraz prezes Stowarzyszenia im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Central Falls Wojciech Wróblewski wygłosili krótkie przemówienia. Brian Curt zaprezentował niezwykle interesujący referat, w którym nadmienił, że żołnierze polskiego pochodzenia służyli zarówno w armii Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. – Wielu z nich, służąc w armii amerykańskiej, straciło życie – zauważył, nawiązując w ten sposób do Dnia Weterana, który miał miejsce dzień wcześniej. Miss Polonia RI Alayna Gontarski opowiedziała pokrótce o swoich polskich korzeniach, podkreślając, jak ważne są one dla niej. Przed zebranymi wystąpiła też Natalia Wróblewska – studentka pierwszego roku na University of Hampshire i córka prezesa Wróblewskiego. – Opowiedziała nam, że wychowanie w dwóch kulturach – polskiej i amerykańskiej – silnie wpłynęło na jej osobowość oraz podkreśliła ubogacającą rolę różnorodności kulturowej – relacjonuje Jacek Dorota, członek Stowarzyszenia im. gen. K. Pułaskiego w Central Falls.

Spotkanie w Klubie

Po ceremonii przed ratuszem zgromadzeni oraz goście udali się do siedziby Klubu Pułaskiego w Central Falls. Na miejscu wszyscy zjedli smaczny obiad i deser. W siedzibie Towarzystwa po raz kolejny odegrano dwa hymny narodowe. Wcześniej, jako gość specjalny, na salę w eskorcie Jacka Doroty wprowadzona została Miss Polonia Rhode Island 2018 Alayna Gontarski.

O część artystyczną zadbał pan Janusz Sarzyński, który umilił zgromadzonym czas swoją grą na instrumencie dętym i na akordeonie. Jednym z punktów programu było też wręczenie Natalii Wróblewskiej jako stypendium na studia czeku opiewającego na 500 dolarów.

Fakt, że w mieście takim jak Central Falls – gdzie choć na początku XX wieku było wielu Polaków, to obecnie miasto to demograficznie zdominowane jest przez mieszkańców pochodzących z Ameryki Południowej – polska flaga z okazji polskiego święta jest podczas oficjalnej ceremonii wciągnięta na maszt przed ratuszem napawa nas dumą, satysfakcją i jest przyczyną wzruszenia. Niedzielna uroczystość potwierdza, że w Central Falls Polska jeszcze nie zginęła! – podsumowuje Jacek Dorota.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com