Rhode Island

poleć serwis drukuj

„W Central Falls Polska jeszcze nie zginęła!”

11-27-2017

Pierwsza część...
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota
Fot. Jacek Dorota

W niedzielę 12 listopada Polonia ze stanu Rhode Island i południowo-wschodniej części Massachusetts wzięła udział w ważnych uroczystościach – obchodach Święta Niepodległości Polski. Z tej okazji przed urzędem miasta w Central Falls zawisła polska flaga.

Uroczysta ceremonia

Pierwsza część uroczystości odbyła się przed ratuszem – to tam, na maszt przed urzędem, wciągnięta została polska flaga. W tym roku, ze względu na inne zobowiązania, na ceremonii nie był obecny burmistrz Central Falls, jednak w jego imieniu pozdrowienia dla Polonii przekazał przewodniczący Rady Miasta pan Robert Ferri. Odegrano hymny Polski i USA, następnie przewodniczący Rady Miasta Robert Ferri, prezes Towarzystwa Tadeusza Kościuszki z Fall River, MA Brian Curt, Miss Polonia Rhode Island 2018 Alayna Gontarski oraz prezes Stowarzyszenia im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Central Falls Wojciech Wróblewski wygłosili krótkie przemówienia. Brian Curt zaprezentował niezwykle interesujący referat, w którym nadmienił, że żołnierze polskiego pochodzenia służyli zarówno w armii Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. – Wielu z nich, służąc w armii amerykańskiej, straciło życie – zauważył, nawiązując w ten sposób do Dnia Weterana, który miał miejsce dzień wcześniej. Miss Polonia RI Alayna Gontarski opowiedziała pokrótce o swoich polskich korzeniach, podkreślając, jak ważne są one dla niej. Przed zebranymi wystąpiła też Natalia Wróblewska – studentka pierwszego roku na University of Hampshire i córka prezesa Wróblewskiego. – Opowiedziała nam, że wychowanie w dwóch kulturach – polskiej i amerykańskiej – silnie wpłynęło na jej osobowość oraz podkreśliła ubogacającą rolę różnorodności kulturowej – relacjonuje Jacek Dorota, członek Stowarzyszenia im. gen. K. Pułaskiego w Central Falls.

Spotkanie w Klubie

Po ceremonii przed ratuszem zgromadzeni oraz goście udali się do siedziby Klubu Pułaskiego w Central Falls. Na miejscu wszyscy zjedli smaczny obiad i deser. W siedzibie Towarzystwa po raz kolejny odegrano dwa hymny narodowe. Wcześniej, jako gość specjalny, na salę w eskorcie Jacka Doroty wprowadzona została Miss Polonia Rhode Island 2018 Alayna Gontarski.

O część artystyczną zadbał pan Janusz Sarzyński, który umilił zgromadzonym czas swoją grą na instrumencie dętym i na akordeonie. Jednym z punktów programu było też wręczenie Natalii Wróblewskiej jako stypendium na studia czeku opiewającego na 500 dolarów.

Fakt, że w mieście takim jak Central Falls – gdzie choć na początku XX wieku było wielu Polaków, to obecnie miasto to demograficznie zdominowane jest przez mieszkańców pochodzących z Ameryki Południowej – polska flaga z okazji polskiego święta jest podczas oficjalnej ceremonii wciągnięta na maszt przed ratuszem napawa nas dumą, satysfakcją i jest przyczyną wzruszenia. Niedzielna uroczystość potwierdza, że w Central Falls Polska jeszcze nie zginęła! – podsumowuje Jacek Dorota.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com