Rhode Island

poleć serwis drukuj

Tak smakuje Polska!

02-24-2020

Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...
Fot. Halina...

Większość z nas przechowuje w pamięci smaki z dzieciństwa. Smaki, które przywołują wspomnienia beztroski i wyjątkowej, ciepłej atmosfery, jaka panowała w kuchni naszych babć lub mam. Dla większości osób o polskim pochodzeniu niewątpliwie to pierogi są tym daniem, które najbardziej kojarzy się z polską kuchnią. Co jednak zrobić, gdy nie pamięta się przepisu mamy lub babci? Oczywiście zawsze można kupić gotowe pierogi w polskich delikatesach, ale… czy nie lepiej nauczyć się je robić, aby móc je przyrządzić we własnym domu zawsze, kiedy ma się na to ochotę? Warsztaty kulinarne prowadzone przez współwłaścicieli Krakow Deli Bakery Smokehouse w Woonsocket, RI są ku temu doskonałą okazją.

Tradycja i innowacje

Krakow Deli Bakery Smokehouse to rodzinny biznes. Prowadzi go Krystian Przybyłko wraz ze swoją siostrą Martą Samek, a rodzina wspiera ich w tych działaniach. – Prowadzimy ten biznes już prawie 20 lat. Głównie ja i siostra, ale praktycznie cała rodzina jest w jakimś stopniu zaangażowana. Pochodzimy z Krakowa, stąd nazwa naszego sklepu, a właściwie dwóch sklepów, ponieważ oprócz Woonsocket mamy też drugą lokalizację w Attleboro, MA – wyjaśnia Krystian Przybyłko i choć podkreśla wartość rodzinnych tradycji i fakt, że w delikatesach można zaopatrzyć się w typowo polskie gotowe dania czy produkty, to jednak nie stroni od innowacji, a warsztaty kulinarne czy organizowane cyklicznie akcje pod hasłem „All you can eat…” są tego doskonałym przykładem.

– Nie trzeba działać w biznesie IT, żeby robić coś nowego – twierdzi pan Krystian. – Mam dużo pomysłów i lubię nowe przedsięwzięcia oraz wyzwania, jakie ze sobą niosą. Uważam, że w każdym biznesie trzeba być innowacyjnym. Chcę, żeby ludzie poznali polską kuchnię i uważam, że tego typu akcje są doskonałą promocją, zarówno naszego polskiego kulinarnego dziedzictwa, jak i naszego biznesu – mówi, przyznając, że owszem, wymaga to trochę więcej pracy i przygotowań, ale warto. – Dużą satysfakcję daje mi obserwowanie, jaką radość uczestnikom warsztatów sprawia samodzielnie przygotowanie pierogów – często po raz pierwszy w ich życiu. Nasze akcje „All you can eat…” też były sukcesem, brało w nich udział po kilkaset osób, niektóre przyjeżdżały naprawdę z daleka, z innych stanów – to niesamowite! – dodaje.

Pierogi? Zrób to sam!

A jak powstał pomysł, by organizować kulinarne warsztaty? – Ile razy, delektując się kupionymi w polskich delikatesach, restauracji czy podczas polskiego festiwalu pierogami, żałowaliśmy, że nie potrafimy ich przyrządzić sami w domu? Wiele osób pamięta też pierogi robione przez babcię czy mamę, ale często słyszymy: „jaka szkoda, że nie patrzyłam uważniej, nie nauczyłam się, jak się je robi”. Nasze warsztaty są okazją, by to nadrobić – mówi Krystian Przybyłko, zapewniając, że po 2.5 godzinach spędzonych na zajęciach każdy, nawet zupełny laik, będzie potrafił sam zrobić pierogi. W czym tkwi tajemnica? Idealne pierogi to suma kilku czynników: prawidłowo wyrobionego ciasta, dobrze doprawionego farszu i oczywiście techniki połączenia ciasta z farszem tak, aby pierogi nie rozkleiły się podczas gotowania. Wszystkich tych rzeczy można się nauczyć podczas zajęć prowadzonych przez Krystiana i jego siostrę.

– Zajęcia trwają dwie i pół godziny. Prowadzimy je w języku angielskim. Jedna klasa liczy 12-13 osób, bo dla takiej ilości uczestników jesteśmy zapewnić jednorazowo osobne stanowiska pracy i poświęcić każdemu odpowiednią ilość czasu. Uczestnicy dostają poporcjowane składniki na ciasto i farsz, następnie sami wyrabiają ciasto, mieszają i doprawiają farsz, lepią pierogi, gotują i oczywiście potem jest czas na degustację, a resztę zabierają do domu – opowiada pan Krystian. Pytany, w czym tkwi sekret udanych pierogów, odpowiada, że wszystko zależy od ciasta. – Uczymy łatwego sposobu robienia pierogów, a nasz przepis na ciasto jest taki, że mamy pewność, że pierogi będą udane. Dlatego nawet jeśli ktoś nigdy wcześniej w życiu nie miał styczności z gotowaniem, to jestem w stanie zagwarantować, że po 2.5 godzinach spędzonych z nami w kuchni będzie w stanie sam zrobić pierogi – zapewnia, dodając, że do tej pory odbyło się już kilkadziesiąt warsztatów i nie było jeszcze sytuacji, że pierogi komuś nie wyszły. Każdy uczestnik dostaje też fartuszek ze specjalnym logo, a na zakończenie – pamiątkowy dyplom.  

W warsztatach biorą udział głównie osoby o polskich korzeniach, ale ostatnio w zajęciach uczestniczyła burmistrz Woonsocket Lisa Baldelli-Hunt. – Zaprosiłem ją i bardzo się cieszę, że skorzystała z tego zaproszenia. Podczas zajęć tak jak inni uczestnicy sama zarobiła ciasto, doprawiła farsz, a pierogi nie rozkleiły się w gotowaniu, więc pełen sukces! – relacjonuje Krystian Przybyłko.

Zapowiada też, że są plany, by w najbliższym czasie rozszerzyć ofertę warsztatów kulinarnych. – Zamierzamy zorganizować zajęcia dla dzieci, bo wiele osób nas o to pyta. Myślę, że dla dzieci lepienie pierogów byłoby nie tylko ciekawą nauką, ale i świetną zabawą. Natomiast dorosłym chcemy zaoferować klasy robienia gołąbków, myślimy też o warsztatach robienia kiełbas, choć miałyby one bardziej pokazowy wymiar. Mam nadzieję, że pierwsze takie zajęcia uda nam się poprowadzić jeszcze przed świętami wielkanocnymi – mówi pan Krystian.

„All you can eat…”

Sukcesem są też kolejne edycje akcji „All you can eat…”, których „bohaterami” były jak do tej pory pierogi, gołąbki i pieczona szynka i kiełbasa. Każda z nich przyciągnęła do Krakow Deli po kilkaset osób.

– Nasi klienci to w przeważającej części Polacy i osoby polskiego pochodzenia, ale pojawiają się też Amerykanie, którzy mieli okazję zjeść coś polskiego, np. podczas jakiegoś festiwalu lub u znajomych i zasmakowali w polskiej kuchni. Głównym „bohaterem” pierwszej edycji akcji „All you can eat” były pierogi ruskie, z klasycznym nadzieniem: ser i ziemniaki, podawane ze śmietaną lub cebulką. – To właśnie pierogi i gołąbki są najbardziej popularne, większość osób kojarzy polską kuchnię z tymi potrawami – mówi Krystian Przybyłko, wspominając pierwszą edycję akcji, która miała miejsce w lutym 2017 r. Wzięło w niej udział ponad 400 osób! – Wiedziałem, że pierogi z Krakow Deli są popularne, jednak zainteresowanie całą akcją przerosło moje najśmielsze oczekiwania, zwłaszcza że o akcji informowaliśmy tylko na facebooku. Była to środa, zatem środek tygodnia, dzień roboczy… Spodziewałem się około kilkudziesięciu osób, a tymczasem było ponad czterystu klientów! Ludzie jechali naprawdę z daleka, żeby spróbować naszych pierogów. Mieliśmy gości z Bostonu, z Connecticut i praktycznie z całego Rhode Island. Na szczęście dla nikogo nie zabrakło jedzenia, a po wszystkim dotarło do nas wiele pozytywnych komentarzy – wspomina Krystian Przybyłko. Kolejne akcje również cieszyły się nie mniejszym powodzeniem. – W tym roku planujemy cztery lub pięć wydarzeń w ramach akcji „All you can eat…”, na pewno będą serwowane podczas nich pierogi, kiełbasa, gołąbki i zobaczymy co jeszcze. Pierwsza akcja odbędzie się pewnie na wiosnę – zapowiada.

Na warsztatach i akcjach „All you can eat…” nie kończy się jednak działalność Krakow Deli, które obsługują też festiwale czy imprezy typu przyjęcia komunijne i rodzinne. A sam Krystian Przybyłko, którego innowacyjne podejście sprawia, że Krakow Deli wyróżniają się nie tylko na tle innych polskich delikatesów czy restauracji, ale też amerykańskich, ma – jak zapewnia – głowę pełną pomysłów, dlatego warto na bieżąco śledzić profil Krakow Deli na facebooku, bo to właśnie tam pojawiają się na bieżąco informacje o kolejnych przedsięwzięciach czy terminach warsztatów.

Joanna Szybiak


Krakow Deli Bakery Smokehouse:

  • 855 Social Street, Woonsocket, RI
  • 707 Washington St, Attleboro, MA

facebook.com/Krakow-Deli-Bakery-Smokehouse

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com