Reportaże

poleć serwis drukuj
Senat RP Fot....
Artur Górski Poseł Górski...
Rozkład mandatów w obecnej kadencji Senatu Rozkład mandatów w...
Wybory do Sejmu 2015 Wybory do Sejmu...

Czy Polonia będzie reprezentowana w polskim parlamencie?

12-18-2015

Myślę, że to jest ciekawy pomysł, do rozważenia przy współudziale środowisk polonijnych tak przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi obecna premier Beata Szydło odpowiedziała na pytanie „Białego Orła” dotyczące przyznania miejsc w polskim parlamencie reprezentantom Polonii. Temat powrócił po wyborach.

Obecnie ponad 20-milionowa Polonia nie posiada swojego reprezentanta ani w 460-osobowym Sejmie, ani w 100-osobowym Senacie. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że swojego jednego posła ma zagwarantowanego prawnie... mniejszość niemiecka. Dzieje się tak pomimo olbrzymiej nierównowagi w traktowaniu Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech (Polacy w Niemczech nie mają np. prawa do powszechności bezpłatnego nauczania języka polskiego).

Polonusi bez mandatu

W historii III RP do parlamentu w powszechnych wyborach nie udało się dostać żadnemu polonijnemu kandydatowi. A próbowało już wielu.

Najbardziej znanym amerykańskiej Polonii jest dziennikarz z Chicago Sylwester Skóra, który 4 lata temu bezskutecznie kandydował do Sejmu z drugiego miejsca warszawskiej listy PSL, chociaż prowadził szeroko zakrojoną kampanię. W tym roku polonijnych kandydatów również nie brakowało. Kandydowali m.in. Włodzimierz Jaśniak – polonijny biznesmen zamieszkały w Niemczech, Przemysław Skórzyński zamieszkały w Wielkiej Brytanii czy Marta Szutkowska-Kiszkiel – współzałożycielka i prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii.

Wszyscy polonijni kandydaci zgodnie podkreślali, że Polonia nie ma godnej reprezentacji w Sejmie. – Do tej pory nikt poważnie nie zajął się Polonią. Jedyne, co nam się oferuje, to obietnice podczas kampanii wyborczych – mówiła Szutkowska-Kiszkiel.

W tym roku blisko zdobycia miejsca w Senacie była Anna Anders, zamieszkała w Stanach Zjednoczonych córka Generała Władysława Andersa. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 44, do którego zalicza się nie tylko zagranica, lecz również część Warszawy (Białołęka, Żoliborz, Bielany i Śródmieście), osiągnęła trzeci najlepszy wynik (154 tys. głosów), ale mandatu nie zdobyła, bo w tym samym okręgu o 10 tys. więcej zgarnęła Barbara Borys-Damięcka z Platformy Obywatelskiej (wybory do Senatu odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych).

Trudno jednak nie zgodzić się z tezą, że brak mandatu dla Polonii wynika również z bardzo słabej frekwencji wyborczej wśród Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny. W wyborach parlamentarnych 25 października 2015 roku na sześciu kontynentach w 86 państwach, chęć udziału w głosowaniu zgłosiło tylko 196,216 osób, z czego 35,754 osób zadeklarowało wolę oddania głosu korespondencyjnie. Ostatecznie oddanych głosów było jeszcze mniej – około 170 tys. W samych tylko Stanach Zjednoczonych z 27 576 zarejestrowanych, głos oddało 24 856 Polonusów. To mniej więcej tyle, ile w średnim polskim mieście, takim jak Mielec, Bełchatów czy Łomża.          

Teraz albo nigdy?

Nie ulega wątpliwości, że ponad 20-milionowa Polonia powinna mieć zagwarantowaną reprezentację w parlamencie. Czy są na to szanse teraz, po przejęciu władzy przez popierane przez Polonię Prawo i Sprawiedliwość?

Kilka tygodni temu poseł Prawa i Sprawiedliwości dr Artur Górski otrzymał od przedstawicieli Polonii z Kanady konkretną propozycję. Zakłada ona, że 10 proc. mandatów do Senatu RP, czyli 10 mandatów, zarezerwowanych byłoby dla Polaków mieszkających na świecie, posiadających czynne prawa wyborcze w Polsce.

Poseł Górski napisał interpelację do Ministra Spraw Zagranicznych, w której podkreślił, że przedstawiciele Polonii domagają się, obok posiadanego czynnego prawa wyborczego, także biernego prawa wyborczego (prawo wybieralności, prawo do kandydowania) w wyborach parlamentarnych.

Według propozycji Polonii kanadyjskiej 10 mandatów senatorskich miałoby być rozdzielanych między kontynenty i państwa w jednomandatowych okręgach wyborczych w następujący sposób: Kanada – 1 mandat, Stany Zjednoczone – 2 mandaty, Ameryka Środkowa i Południowa – 1 mandat, Australia i Afryka – 1 mandat, Azja – 1 mandat, Europa – 4 mandaty, w tym 1 mandat – Islandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, 1 mandat – Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Belgia, Holandia, 1 mandat – Niemcy, Austria, Luxemburg, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, 1 mandat – Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja, Bułgaria, Cypr i Malta.

Co na to sam poseł PiS? – Projekt nie zawiera szczegółowych rozwiązań, ale pokazuje oczekiwany kierunek zmian, które moim zdaniem – są możliwe do przeprowadzenia, jeśli będzie szeroka wola polityczna większego upodmiotowienia – ocenił Górski, który czeka teraz na stanowisko nowego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Prawnicy i konstytucjonaliści wyrażają jednak pewien sceptycyzm wobec pomysłu przyznania Polonii miejsc w Senacie. Ich zdaniem problemem byłby dojazd polonijnych senatorów do Warszawy i związane z tym koszty. Powstaje również pytanie, czy to nie sparaliżowałoby prac Senatu?

Z wypowiedzi posła Górskiego wynika jednak, że temat zostanie poważnie przedyskutowany. – Prawo i Sprawiedliwość ogólnie popiera zmianę idącą w tym kierunku, bo jest to zwiększenie aktywności obywatelskiej i praw politycznych naszych rodaków oraz ich większe upodmiotowienie – powiedział poseł dla Dziennika „Gazeta Prawna”.

opr. ar


Czy Polonia powinna posiadać swoich reprezentantów w Sejmie lub w Senacie? Czekamy na opinie naszych Czytelników pod adresem e-mail: whiteeaglenews@gmail.com.

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com