Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

09-08-2019

Prezydenci Polski i...
W 80. rocznicę...
Wiceprezydent USA...

1 września 2019 roku w całej Polsce odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ten największy w historii świata konflikt zbrojny, który pochłonął życie 60 milionów ludzi, rozpoczął się od napaści Niemiec na Polskę. Najważniejsze uroczystości odbyły się na Westerplatte, w Warszawie oraz w Wieluniu, na który w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.

1 września br. o godz. 4.40, jeszcze przed wschodem słońca, w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta. – Nie wolno zapomnieć, aby to, co stało się w Wieluniu, a potem w wielu miejscach w Polsce i na świecie, nigdy więcej się nie powtórzyło – mówił w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. – Kto mógł się spodziewać, że ta straszna wojna, która w tamtym momencie się rozpoczęła, zacznie się od takiego aktu. Od aktu barbarzyństwa. Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi – dodał.

Obecny w Wieluniu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że „80 lat temu o tej godzinie na Wieluń spadło piekło – rozpętane przez niemiecki rasistowski obłęd i żądzę niszczenia”. – Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie – dodał łamaną polszczyzną. Prezydent Duda podziękował mu z te słowa.

Westerplatte

W tym samym czasie trwały uroczystości na Westerplatte w Gdańsku, gdzie w okresie międzywojennym funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. Polacy przez 7 dni walczyli tam bez zmiany na posterunkach, bez światła, bez wody i bez spania. Ostatecznie Major Henryk Sucharski musiał podjąć decyzję o kapitulacji. W obronie Westerplatte zginęło 16 żołnierzy, a 50 zostało rannych.

Dali świadectwo bohaterstwa narodu polskiego, ale też ich krew, ich ofiara, dała nam później nadzieję. (…) Wola polskiej wolności nigdy nie została złamana. Trzeba pamiętać o tamtych ofiarach, bo z nich zrodziła się dzisiejsza Polska – powiedział w historycznym miejscu premier Mateusz Morawiecki, który złożył wieńce na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego oraz przy Pomniku Obrońców Wybrzeża. Uczestniczył też w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel premier przypomniał, że ofiarą Hitlera stała się również odbudowana w okresie II RP polska gospodarka. – Znamy wszyscy w Polsce wielki wysiłek stworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego czy budowy Gdyni. Straty materialne zadane przez Niemców były co najmniej kilkadziesiąt razy większe od tego wysiłku finansowego. Dlatego o tamtych stratach trzeba mówić, pamiętać, trzeba domagać się prawdy i zadośćuczynienia – podkreślił Mateusz Morawiecki.       

W uroczystościach na Westerplatte uczestniczył również wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. – Jako Holender jestem winny ogromną wdzięczność polskim żołnierzom, którzy znacząco przyczynili się do odzyskania wolności przez Holendrów – powiedział.

Warszawa

Główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbyły się w południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wśród ponad 40 zagranicznych delegacji znaleźli się kanclerz Angela Merkel, premier Francji Édouard Philippe oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, który przyleciał do Polski w zastępstwie prezydenta Donalda Trumpa (został w USA z powodu nadciągającego huraganu Dorian).

Po odśpiewaniu polskiego hymnu nastąpiła zmiana warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

Pochylam głowę przed Bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi Rodakami, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i Waszą – dziękujemy Wam – mówił Andrzej Duda. – Musimy być zdecydowani i zrobić wszystko bo to jest nasza odpowiedzialność – by nigdy więcej nie powtórzył się ten dramat. Przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to sposób, by dać przyzwolenie na kolejne ataki, to się dzieje: 2008 Gruzja, 2014 – Ukraina – dodał.

Prośbę o przebaczenie powtórzył wiceprezydent Niemiec. – Chylę czoła przed cierpieniem ofiar, proszę o wybaczenie za historyczną winę Niemiec, przyznaję się do nieprzemijającej odpowiedzialności – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – powiedział na Placu Piłsudskiego Frank-Walter Steinmeier.

Z kolei wiceprezydent USA nazwał Polskę „ojczyzną bohaterów”. – Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. (...) Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły – mówił Mike Pence, podkreślając silne więzi Polski i Ameryki.  

Jeśli ktokolwiek powątpiewa w przeznaczenie ludzkości, którym jest wolność, to niech spojrzy na Polskę, na ten odważny naród polski. Niech zobaczy nieugiętego ducha, siłę i odporność, tego miłującego wolność narodu, który stoi na fundamencie wiary – przemawiał wiceprezydent, przypominając również rolę, jaką odegrali papież Jan Paweł II i ruch Solidarności w upadku komunizmu.
Walka przeciw wykrzywionym ideologiom nazizmu i komunizmu odzwierciedlała wieczną walkę pomiędzy złem i dobrem. Kierowała najeźdźcami siła, aby za wszelką cenę narzucić swoją wolę wszystkim innym narodom, innym mężczyznom i kobietom. Moralność stała się moralnością socjalistyczną. Wszystko, co służyło sile państwa, było usprawiedliwione. Nawet morderstwo na bezprecedensową skalę – dodał Mike Pence.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Hartford, CT

W tym roku harcerska brać: hufiec harcerek „Podhale” wraz z hufcem harcerzy „Warmia” 23 lutego obchodziła tradycyjne święto World Thinking Day – Dzień Myśli Braterskiej w stolicy Connecticut – Hartford. Fot. Beata Krużel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com