Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Najważniejsze...
Kandydatem Koalicji...

Partie pokazały programy

09-08-2019

Na nieco ponad miesiąc przed wyborami do Sejmu i Senatu partie przedstawiły swoje programy wyborcze. Największe zainteresowanie wzbudziły propozycje rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, które skupiają się na gospodarce. Opozycja obiecuje Polakom, że da im więcej.

Naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu – mówił 7 września na konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński. – Nam chodzi o dobrobyt zupełnie realny. My musimy postawić przede wszystkim na wzrost płac i wzrost dochodów społeczeństwa – dodał.

Program PiS na następną kadencję zakłada wzrost minimalnej pensji do 3 tys. zł pod koniec 2020 roku oraz do 4 tys. zł w 2023 roku. W 2021 roku emeryci mają dostać dwie „trzynaste” emerytury, zaś najniższa emerytura ma wzrosnąć z 1,100 do 1,200 zł. Wiek emerytalny pozostanie bez zmian – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Rolnikom PiS obiecał pełne dopłaty do hektara, które obecnie są na poziomie o prawie połowę niższym od tych, jakie dostają farmerzy w Niemczech czy Francji. – Stoimy u progu nowej perspektywy finansowej. Jest nasze zobowiązanie, wykorzystamy wszelkie środki, prawne i polityczne, żeby wyrównać dopłaty dla polskich rolników – zadeklarowała była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło.

Wśród innych propozycji PiS-u są: modernizacja szpitali na kwotę 2 mld zł, budowa 100 obwodnic miast, remonty kolejnych 150 dworców PKP, podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. do 1 mln euro i naliczenie składek ZUS od dochodu.

Program Platformy Obywatelskiej przedstawiła 6 września w Warszawie Małgorzata Kidawa-Błońska, którą Grzegorz Schetyna zaproponował na stanowisko premiera z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wicemarszałek Senatu mówiła m.in. „odnowie” demokracji, naprawie służby zdrowia, w tym wprowadzeniu maksymalnego terminu 21 dni oczekiwania do lekarza specjalisty, zrównaniu płac kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach, ochronie środowiska, wprowadzeniu związków partnerskich, premii emerytalnej w wysokości 20 tysięcy złotych, zwolnieniu emerytury z podatku PIT dla tych, którzy wciąż pracują, czy dwumiesięcznym płatnym urlopie „tacierzyńskim”. Eksperci obliczyli, że na realizację tych obietnic potrzeba około 100 mld zł.

Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny. Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa – powiedziała Kidawa-Błońska na konwencji programowej KO.

Swoją konwencję miała również Koalicja Polska PSL i Kukiz'15. To m.in. program „własny kąt”, czyli 50 tys. zł dopłaty dla rodzin do mieszkania, dobrowolny ZUS, 6.8 proc. PKB na ochronę zdrowia czy zmiany w ordynacji wyborczej na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.

Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do władzy jednej partii. Musimy skończyć z państwem partyjnym i przekształcić je w państwo obywatelskie – mówił 7 września w Sandomierzu Paweł Kukiz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com