Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Najważniejsze...
Kandydatem Koalicji...

Partie pokazały programy

09-08-2019

Na nieco ponad miesiąc przed wyborami do Sejmu i Senatu partie przedstawiły swoje programy wyborcze. Największe zainteresowanie wzbudziły propozycje rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, które skupiają się na gospodarce. Opozycja obiecuje Polakom, że da im więcej.

Naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu – mówił 7 września na konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński. – Nam chodzi o dobrobyt zupełnie realny. My musimy postawić przede wszystkim na wzrost płac i wzrost dochodów społeczeństwa – dodał.

Program PiS na następną kadencję zakłada wzrost minimalnej pensji do 3 tys. zł pod koniec 2020 roku oraz do 4 tys. zł w 2023 roku. W 2021 roku emeryci mają dostać dwie „trzynaste” emerytury, zaś najniższa emerytura ma wzrosnąć z 1,100 do 1,200 zł. Wiek emerytalny pozostanie bez zmian – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Rolnikom PiS obiecał pełne dopłaty do hektara, które obecnie są na poziomie o prawie połowę niższym od tych, jakie dostają farmerzy w Niemczech czy Francji. – Stoimy u progu nowej perspektywy finansowej. Jest nasze zobowiązanie, wykorzystamy wszelkie środki, prawne i polityczne, żeby wyrównać dopłaty dla polskich rolników – zadeklarowała była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło.

Wśród innych propozycji PiS-u są: modernizacja szpitali na kwotę 2 mld zł, budowa 100 obwodnic miast, remonty kolejnych 150 dworców PKP, podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. do 1 mln euro i naliczenie składek ZUS od dochodu.

Program Platformy Obywatelskiej przedstawiła 6 września w Warszawie Małgorzata Kidawa-Błońska, którą Grzegorz Schetyna zaproponował na stanowisko premiera z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wicemarszałek Senatu mówiła m.in. „odnowie” demokracji, naprawie służby zdrowia, w tym wprowadzeniu maksymalnego terminu 21 dni oczekiwania do lekarza specjalisty, zrównaniu płac kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach, ochronie środowiska, wprowadzeniu związków partnerskich, premii emerytalnej w wysokości 20 tysięcy złotych, zwolnieniu emerytury z podatku PIT dla tych, którzy wciąż pracują, czy dwumiesięcznym płatnym urlopie „tacierzyńskim”. Eksperci obliczyli, że na realizację tych obietnic potrzeba około 100 mld zł.

Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny. Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa – powiedziała Kidawa-Błońska na konwencji programowej KO.

Swoją konwencję miała również Koalicja Polska PSL i Kukiz'15. To m.in. program „własny kąt”, czyli 50 tys. zł dopłaty dla rodzin do mieszkania, dobrowolny ZUS, 6.8 proc. PKB na ochronę zdrowia czy zmiany w ordynacji wyborczej na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.

Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do władzy jednej partii. Musimy skończyć z państwem partyjnym i przekształcić je w państwo obywatelskie – mówił 7 września w Sandomierzu Paweł Kukiz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Hartford, CT

W tym roku harcerska brać: hufiec harcerek „Podhale” wraz z hufcem harcerzy „Warmia” 23 lutego obchodziła tradycyjne święto World Thinking Day – Dzień Myśli Braterskiej w stolicy Connecticut – Hartford. Fot. Beata Krużel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com