Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Krzyż na Giewoncie...

Tragedia na Giewoncie

08-26-2019

Pięć osób zginęło, a około stu zostało rannych w wyniku uderzenia pioruna w krzyż na Giewoncie. Do tragedii doszło w czwartek 22 sierpnia br. Większej liczbie ofiar zapobiegła natychmiastowa akcja ratunkowa. W Zakopanem ogłoszono trzydniową żałobę.

Słynny krzyż na Giewoncie stoi od 1901 roku. Ma 17.5 metrów wysokości, z czego 2.5 jest wkopane w skały, i 5.5 szerokości. Składa się z 400 żelaznych elementów, których łączna waga wynosi prawie 2 tony. W czasie burz nad Tatrami znacznie podnosi ryzyko rażenia piorunem.

22 sierpnia uderzenie nastąpiło bezpośrednio w krzyż. – Huk ogłuszył mnie strasznie, niedosłyszę na jedno ucho. Pamiętam mnóstwo rannych, niektórzy nadzy z popalonymi ubraniami, jedna pani wyglądała jak w agonii, krzyki, piski – relacjonowała mediom jedna z turystek, która była wtedy na Giewoncie.

Wyglądało to dramatycznie. Kilkadziesiąt osób tam. leżało Musiał być po kolei identyfikowany ich stan zdrowia – mówił Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. – Część osób była tam rażona na pewno bezpośrednio, bo informacje były, że po uderzeniu pioruna ludzie spadali wręcz na stronę południową Giewontu. To rażenie poszło po łańcuchach ubezpieczających wejście na kopułę, uderzając wszystkich po kolei – dodał.  

Po stronie polskiej zginęły cztery osoby, w tym dwójka dzieci, zaś po stronie słowackiej jeden mężczyzna. Niektórzy turyści zostali bardzo ciężko poparzeni, inni doznali poważnych urazów czaszki i złamań kończyn. Wszyscy zostali bardzo szybko przetransportowani do szpitali, a szlak z Wyżnej Kondrackiej Przełęczy na Giewont został zamknięty na kilka dni.

Inna tragedia w Tatrach wydarzyła się kilka dni wcześniej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Zginęli tam dwaj grotołazi z Wrocławia.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Hartford, CT

W tym roku harcerska brać: hufiec harcerek „Podhale” wraz z hufcem harcerzy „Warmia” 23 lutego obchodziła tradycyjne święto World Thinking Day – Dzień Myśli Braterskiej w stolicy Connecticut – Hartford. Fot. Beata Krużel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com