Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Krzyż na Giewoncie...

Tragedia na Giewoncie

08-26-2019

Pięć osób zginęło, a około stu zostało rannych w wyniku uderzenia pioruna w krzyż na Giewoncie. Do tragedii doszło w czwartek 22 sierpnia br. Większej liczbie ofiar zapobiegła natychmiastowa akcja ratunkowa. W Zakopanem ogłoszono trzydniową żałobę.

Słynny krzyż na Giewoncie stoi od 1901 roku. Ma 17.5 metrów wysokości, z czego 2.5 jest wkopane w skały, i 5.5 szerokości. Składa się z 400 żelaznych elementów, których łączna waga wynosi prawie 2 tony. W czasie burz nad Tatrami znacznie podnosi ryzyko rażenia piorunem.

22 sierpnia uderzenie nastąpiło bezpośrednio w krzyż. – Huk ogłuszył mnie strasznie, niedosłyszę na jedno ucho. Pamiętam mnóstwo rannych, niektórzy nadzy z popalonymi ubraniami, jedna pani wyglądała jak w agonii, krzyki, piski – relacjonowała mediom jedna z turystek, która była wtedy na Giewoncie.

Wyglądało to dramatycznie. Kilkadziesiąt osób tam. leżało Musiał być po kolei identyfikowany ich stan zdrowia – mówił Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. – Część osób była tam rażona na pewno bezpośrednio, bo informacje były, że po uderzeniu pioruna ludzie spadali wręcz na stronę południową Giewontu. To rażenie poszło po łańcuchach ubezpieczających wejście na kopułę, uderzając wszystkich po kolei – dodał.  

Po stronie polskiej zginęły cztery osoby, w tym dwójka dzieci, zaś po stronie słowackiej jeden mężczyzna. Niektórzy turyści zostali bardzo ciężko poparzeni, inni doznali poważnych urazów czaszki i złamań kończyn. Wszyscy zostali bardzo szybko przetransportowani do szpitali, a szlak z Wyżnej Kondrackiej Przełęczy na Giewont został zamknięty na kilka dni.

Inna tragedia w Tatrach wydarzyła się kilka dni wcześniej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Zginęli tam dwaj grotołazi z Wrocławia.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com