Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

II Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju w Pułtusku

08-12-2019

W dniach 11-14 września 2019 roku w Pułtusku odbędzie się II Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju 2019 – „Nauka, innowacyjność, konkurencyjność, czyli jak być naukowcem na obczyźnie?”

Stanowi ono praktyczną odpowiedź Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Senatu RP i Rady Polonii Świata, na postulaty i wnioski uczestników I Światowego Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju, który odbył się we wrześniu 2018 r. w ramach V Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą.

Celem głównym tegorocznego Forum jest stworzenie wspólnej przestrzeni co-creating dla naukowców polskiego pochodzenia działających poza granicami kraju, wspieranie ich relacji naukowo-badawczej, nawiązywanie kontaktów (networking) i dzielenia się wiedzą. Organizatorzy chcą również promować polskość i Polskę na międzynarodowej arenie naukowej, w świadomości Polonii i rodaków w kraju oraz poprawiać wizerunek Polaków i Polski w świecie.

Do zadań tegorocznego Forum należy też wspieranie badań nad dorobkiem polskich naukowców działających poza granicami kraju przez określenie inicjatyw mających na celu promowanie osiągnięć naukowych Polaków działających poza granicami Polski, w szczególności innowacyjnych przedsięwzięć.

Celem tegorocznego Forum jest również wypracowanie narzędzi wzmacniających relacje pomiędzy naukowcami polskiego pochodzenia, działającymi poza granicami kraju, w celu stworzenia sieci Polskiej Społeczności Naukowej.

Innowacyjne osiągnięcia będą głównym tematem sesji naukowych nauk ścisłych, przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz sztuki. Oprócz sesji naukowych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polonijnych organizacji naukowych i polskiej myśli technicznej z krajów europejskich, Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz krajów Wschodu.

ar

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com