Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

II Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju w Pułtusku

08-12-2019

W dniach 11-14 września 2019 roku w Pułtusku odbędzie się II Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju 2019 – „Nauka, innowacyjność, konkurencyjność, czyli jak być naukowcem na obczyźnie?”

Stanowi ono praktyczną odpowiedź Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Senatu RP i Rady Polonii Świata, na postulaty i wnioski uczestników I Światowego Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju, który odbył się we wrześniu 2018 r. w ramach V Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą.

Celem głównym tegorocznego Forum jest stworzenie wspólnej przestrzeni co-creating dla naukowców polskiego pochodzenia działających poza granicami kraju, wspieranie ich relacji naukowo-badawczej, nawiązywanie kontaktów (networking) i dzielenia się wiedzą. Organizatorzy chcą również promować polskość i Polskę na międzynarodowej arenie naukowej, w świadomości Polonii i rodaków w kraju oraz poprawiać wizerunek Polaków i Polski w świecie.

Do zadań tegorocznego Forum należy też wspieranie badań nad dorobkiem polskich naukowców działających poza granicami kraju przez określenie inicjatyw mających na celu promowanie osiągnięć naukowych Polaków działających poza granicami Polski, w szczególności innowacyjnych przedsięwzięć.

Celem tegorocznego Forum jest również wypracowanie narzędzi wzmacniających relacje pomiędzy naukowcami polskiego pochodzenia, działającymi poza granicami kraju, w celu stworzenia sieci Polskiej Społeczności Naukowej.

Innowacyjne osiągnięcia będą głównym tematem sesji naukowych nauk ścisłych, przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz sztuki. Oprócz sesji naukowych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polonijnych organizacji naukowych i polskiej myśli technicznej z krajów europejskich, Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz krajów Wschodu.

ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Pułaskiego w Sarasocie

13 października o godzinie 13:30 w Parku J.D Hamel w Sarasocie na Florydzie zgromadził się tłum ubranych w biało-czerwone stroje przedstawicieli Polonii, by uczcić – po raz pierwszy na zachodnim wybrzeżu Florydy – Dzień Pułaskiego. Fot. Archiwum Polskiej Szkoły w Sarasocie, J. Zagata, Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com