Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Polska Para...

Narodowe Czytanie 2019

08-12-2019

Tegoroczna odsłona akcji Narodowe Czytanie zaplanowana jest na 7 września 2019 r. Tematem przewodnim w tym roku będą „Nowele polskie”. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru następujących lektur z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta:

 

  1. „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa;
  2. „Dym” – Maria Konopnicka
  3. „Katarynka” – Bolesław Prus
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz
  5. „Orka” – Władysław Stanisław Reymont
  6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
  7. „Sachem” – Henryk Sienkiewicz
  8. „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Również w specjalnym nagraniu para prezydencka zachęca do udziału w tegorocznej akcji. Agata Kornhauser-Duda podkreśla w filmie, że wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy, dostępny tutaj: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/uczestnicy-akcji/zgloszenie.html

Uczestnictwo zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje – również spoza Polski. Włączenie się do Narodowego Czytania jest dobrym pomysłem na inaugurację roku szkolnego, która właśnie tego dnia będzie miała miejsce w wielu polonijnych szkołach.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com