Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marek Kuchciński...

Sejm wybrał nowego marszałka

08-10-2019

–  Opinia publiczna negatywnie ocenia moje zachowanie, dlatego nie będę mógł dalej pełnić funkcji marszałka – oświadczył 8 sierpnia br. Marek Kuchciński, rezygnując ze sprawowanej od listopada 2015 roku funkcji. Powodem takiej decyzji było ujawnienie przez media informacji, iż marszałek latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Podkreślił przy tym, że prawo nie zostało złamane.

Informacje o tym, że Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami z rodziną podało pod koniec lipca br. Radio Zet. W odpowiedzi marszałek wpłacił 15 tys. zł na cele dobroczynne. Kilka dni później przyznał, że raz rządowym samolotem – z Rzeszowa do Warszawy – podróżowała tylko jego żona, dlatego zadeklarował wpłatę 28 tys. zł na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

Przez ponad tydzień był to główny temat serwisów informacyjnych w Polsce i niemal codziennie media przekazywały informacje o kolejnych pasażerach rządowego Gulfstreama G550, którzy latali nim w procedurze najwyższego bezpieczeństwa HEAD. Według dziennikarzy, loty marszałka Kuchcińskiego w ciągu ostatnich 15 miesięcy kosztowały podatników 4 mln zł.

Doniesienia te, w połączeniu z atakami polityków opozycji, którzy domagali się dymisji marszałka Sejmu, spowodowały reakcję polityków PiS. Podczas specjalnie zwołanej narady w siedzibie partii wieczorem 7 sierpnia zdecydowano o ustąpieniu Kuchcińskiego ze stanowiska.

Liczba lotów wywołująca kontrowersje podyktowana była dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości – tłumaczył dzień później na konferencji prasowej sam zainteresowany. – Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie, w Warszawie, ale pracuje w kraju i za granicą. Ponieważ opinia publiczna negatywnie ocenia moje zachowanie, nie będę mógł dalej pełnić funkcji marszałka – dodał.

Prezes PiS podkreślił, że marszałek nie złamał prawa ani też „istniejących w tej dziedzinie obyczajów”. – Ale skoro państwo najwyraźniej mają inne zdanie i przynajmniej bardzo poważna część opinii publicznej ma inne zdanie, to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: słuchać Polaków, służyć Polsce – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Lider partii rządzącej zapowiedział również uregulowanie drogą ustawy kwestii, kto i w jakich okolicznościach może latać rządowym samolotem.

Nowym marszałkiem Sejmu w piątek 9 sierpnia wybrana została dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek. Jej kandydaturę poparło 245 posłów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dożynki oraz peregrynacja Tryptyku Jana Pawła II w Bazylice św. Józefa w Webster

Peregrynacja rozpoczęła się już 18 sierpnia br. w Bazylice św. Józefa w Webster, podczas mszy św. o godz. 11:00. Tego samego dnia odbyły się również parafialne dożynki. Podczas uroczystej mszy św. poświęcono dożynkowy wieniec, a po nabożeństwie odbył się tradycyjny piknik. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com