Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marek Kuchciński...

Sejm wybrał nowego marszałka

08-10-2019

–  Opinia publiczna negatywnie ocenia moje zachowanie, dlatego nie będę mógł dalej pełnić funkcji marszałka – oświadczył 8 sierpnia br. Marek Kuchciński, rezygnując ze sprawowanej od listopada 2015 roku funkcji. Powodem takiej decyzji było ujawnienie przez media informacji, iż marszałek latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Podkreślił przy tym, że prawo nie zostało złamane.

Informacje o tym, że Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami z rodziną podało pod koniec lipca br. Radio Zet. W odpowiedzi marszałek wpłacił 15 tys. zł na cele dobroczynne. Kilka dni później przyznał, że raz rządowym samolotem – z Rzeszowa do Warszawy – podróżowała tylko jego żona, dlatego zadeklarował wpłatę 28 tys. zł na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

Przez ponad tydzień był to główny temat serwisów informacyjnych w Polsce i niemal codziennie media przekazywały informacje o kolejnych pasażerach rządowego Gulfstreama G550, którzy latali nim w procedurze najwyższego bezpieczeństwa HEAD. Według dziennikarzy, loty marszałka Kuchcińskiego w ciągu ostatnich 15 miesięcy kosztowały podatników 4 mln zł.

Doniesienia te, w połączeniu z atakami polityków opozycji, którzy domagali się dymisji marszałka Sejmu, spowodowały reakcję polityków PiS. Podczas specjalnie zwołanej narady w siedzibie partii wieczorem 7 sierpnia zdecydowano o ustąpieniu Kuchcińskiego ze stanowiska.

Liczba lotów wywołująca kontrowersje podyktowana była dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości – tłumaczył dzień później na konferencji prasowej sam zainteresowany. – Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie, w Warszawie, ale pracuje w kraju i za granicą. Ponieważ opinia publiczna negatywnie ocenia moje zachowanie, nie będę mógł dalej pełnić funkcji marszałka – dodał.

Prezes PiS podkreślił, że marszałek nie złamał prawa ani też „istniejących w tej dziedzinie obyczajów”. – Ale skoro państwo najwyraźniej mają inne zdanie i przynajmniej bardzo poważna część opinii publicznej ma inne zdanie, to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: słuchać Polaków, służyć Polsce – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Lider partii rządzącej zapowiedział również uregulowanie drogą ustawy kwestii, kto i w jakich okolicznościach może latać rządowym samolotem.

Nowym marszałkiem Sejmu w piątek 9 sierpnia wybrana została dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek. Jej kandydaturę poparło 245 posłów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

125-lecie Parafii Najświętszego Serca w New Britain

W weekend 23 i 24 listopada polska Parafia Najświętszego Serca w New Britain celebrowała jubileusz 125-lecia istnienia. Uroczystości odbyły się prawie co do dnia – 125 lat po założeniu polskiej parafii w New Birtain, której historia sięga dokładnie 14 listopada 1894 roku. Fot. Roman Celi, Aaron Joseph

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com