Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Grupa Wyszechradzka...

Stanowiska w Unii rozdane

07-04-2019

Były dziennikarz, a obecnie włoski socjalista, David Sassoli został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Z kolei na kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej Rada Europejska wskazała Niemkę Ursulę von der Leyen, która musi jeszcze zostać zatwierdzona większością głosów europosłów. Polsce i kilku innym krajom udało się zablokować kandydaturę Holendra Fransa Timmermansa.

Na trzydniowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli przywódcy państw członkowskich uzgodnili ponadto, że następcą Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej zostanie premier Belgii Charles Michel, Hiszpan Josep Borrell będzie nowym szefem unijnej dyplomacji, zaś Christine Lagarde nową szefową Europejskiego Banku Centralnego.

Najwięcej emocji przyniosły negocjacje najważniejszego stanowiska, czyli szefa Komisji Europejskiej, która inicjuje proces prawodawczy w Unii. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że kandydat na to stanowisko powinien umieć „jednoczyć i szukać kompromisów ponad podziałami”. Podobnego zdania byli przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy wspólnie sprzeciwili się forsowanej przez Niemcy i Holandię kandydaturze Fransa Timmermansa. Grupa V4 rozmawiała kolejno z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Włoch Giuseppe Conte.

Ostatecznie kandydatką na przewodniczącego nowej Komisji została Ursula von der Leyen – przez 6 lat minister obrony RFN oraz minister ds. rodziny w rządzie Angeli Merkel. W 2011 roku w rozmowie z „Der Spiegel” stwierdziła: „moim celem są Stany Zjednoczone Europy, o strukturze takiej jak Szwajcaria, Niemcy czy USA”, dlatego uważana jest za zwolenniczkę przekształcenia Unii w federację.

Nasze cele na szczycie Unii zostały osiągnięte – powiedział w Brukseli premier Morawiecki. – Większość państw członkowskich powinna być zgodna, a nowe czasy potrzebują nowych rozwiązań i ludzi. Bardzo ważne jest, żeby byli to kandydaci, którzy mają otwarte głowy i serca na Europę, która jest na różnym poziomie rozwoju. (…) Zaznaczyliśmy mocno rolę Grupy Wyszehradzkiej, która mówiła podczas szczytu w Brukseli jednym głosem – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, widzi dużą szansę na zbudowanie wspólnego mianownika i na spójność naszej polityki razem z potencjalną przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz dobrą współpracę.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-22-2019
Wieczór Uwielbienia w kościele MB Częstochowskiej w Worcester
07-22-2019
„Polski Wieczór pod Gwiazdami” w Eisenhower Park
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com