Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Premier Mateusz...

Polski rząd broni węgla

06-25-2019

Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały 21 czerwca br. na szczycie Unii Europejskiej wnioski końcowe dotyczące dojścia wspólnoty do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi strategię dotyczącą redukcji gazów cieplarnianych, która wyznacza cele w zakresie ochrony środowiska. Dla Polski oznaczałaby przymusową rezygnację z węgla jako surowca energetycznego. Ostatecznie w konkluzjach rok 2050 nie został ujęty jako data graniczna.

Zablokowanie zapisów w sprawie neutralności klimatycznej Uniii premier Mateusz Morawiecki nazwał elementem walki m.in. o niższe koszty energii. – Z jednej strony dbamy o klimat i czyste powietrze, a z drugiej o portfele Polaków – tłumaczył w Brukseli, gdzie odbył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej.

Można zapytać, czy sprawiedliwe byłoby nakładanie dodatkowych kosztów na naszych obywateli i przedsiębiorstwa, bez pokazania konkretów. Istotne jest to, w jaki sposób będą kompensowane koszty państwom, które muszą transformować energetykę i przemysł – dodał, wskazując, że Polska startuje w tej kwestii z zupełnie innego poziomu niż bogate państwa Zachodu.

Według relacji brukselskich mediów, premier Morawiecki miał być za veto atakowany przez Niemców, Francuzów, Hiszpanów, Włochów i Holendrów. Zanim zostaną przyjęte dodatkowe cele klimatyczne, polski rząd chce przyjęcia szczegółowych rozwiązań dotyczących transformacji energetycznej.

Na szczycie w Brukseli przyjęto Agendę Strategiczną, która zawiera wytyczne na kolejne pięć lat dla Unii. To m.in. pogłębianie wspólnego rynku ze szczególnym uwzględnieniem swobody świadczenia usług, walka z oszustwami podatkowymi na poziomie unijnym, czy sprawiedliwa transformacja energetyczna. Rozmawiano również o kwestiach migracyjnych. – Musi być consensus wszystkich państw, żeby w tej sprawie dokonywać jakiekolwiek zmiany. Nie ma możliwości przymusowych relokacji – podkreślił szef polskiego rządu.

W drugiej części szczytu omawiana była obsada najważniejszych stanowisk w Unii. Porozumienia co do szefów Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej wciąż nie ma. Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają wobec kandydatów te same oczekiwania – uwzględniania w polityce unijnej interesów Europy środkowo-wschodniej. 

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-16-2019
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia parafii św. Stanisława w Bristol
11-16-2019
30-lecie zespołu Akcent Melrose Ballroom
11-16-2019
XIII Parafiada w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg
11-17-2019
Koncert disco polo w Klubie Sobieski w Greenacres
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com