Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Premier Mateusz...

Polski rząd broni węgla

06-25-2019

Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały 21 czerwca br. na szczycie Unii Europejskiej wnioski końcowe dotyczące dojścia wspólnoty do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi strategię dotyczącą redukcji gazów cieplarnianych, która wyznacza cele w zakresie ochrony środowiska. Dla Polski oznaczałaby przymusową rezygnację z węgla jako surowca energetycznego. Ostatecznie w konkluzjach rok 2050 nie został ujęty jako data graniczna.

Zablokowanie zapisów w sprawie neutralności klimatycznej Uniii premier Mateusz Morawiecki nazwał elementem walki m.in. o niższe koszty energii. – Z jednej strony dbamy o klimat i czyste powietrze, a z drugiej o portfele Polaków – tłumaczył w Brukseli, gdzie odbył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej.

Można zapytać, czy sprawiedliwe byłoby nakładanie dodatkowych kosztów na naszych obywateli i przedsiębiorstwa, bez pokazania konkretów. Istotne jest to, w jaki sposób będą kompensowane koszty państwom, które muszą transformować energetykę i przemysł – dodał, wskazując, że Polska startuje w tej kwestii z zupełnie innego poziomu niż bogate państwa Zachodu.

Według relacji brukselskich mediów, premier Morawiecki miał być za veto atakowany przez Niemców, Francuzów, Hiszpanów, Włochów i Holendrów. Zanim zostaną przyjęte dodatkowe cele klimatyczne, polski rząd chce przyjęcia szczegółowych rozwiązań dotyczących transformacji energetycznej.

Na szczycie w Brukseli przyjęto Agendę Strategiczną, która zawiera wytyczne na kolejne pięć lat dla Unii. To m.in. pogłębianie wspólnego rynku ze szczególnym uwzględnieniem swobody świadczenia usług, walka z oszustwami podatkowymi na poziomie unijnym, czy sprawiedliwa transformacja energetyczna. Rozmawiano również o kwestiach migracyjnych. – Musi być consensus wszystkich państw, żeby w tej sprawie dokonywać jakiekolwiek zmiany. Nie ma możliwości przymusowych relokacji – podkreślił szef polskiego rządu.

W drugiej części szczytu omawiana była obsada najważniejszych stanowisk w Unii. Porozumienia co do szefów Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej wciąż nie ma. Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają wobec kandydatów te same oczekiwania – uwzględniania w polityce unijnej interesów Europy środkowo-wschodniej. 

opr. bo

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-27-2019
Zabawa letnia w Haller Post # 111
07-28-2019
6. doroczny Polski Piknik w Clinton w Turner Hall Pavilion
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com