Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marszałek...

„Festiwal to wielkie święto dla Podkarpacia”

06-22-2019

Rozmowa z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem.

 

 

Panie Marszałku, trudno już wyobrazić sobie Podkarpackie bez Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W tym roku czeka nas już 18. edycja. Ale tegoroczna rozpoczyna się rok wcześniej niż wynika to z ustalonego już rytmu trzyletniego?

Nie da się ukryć, że kolejny festiwal powinien odbyć się w 2020 roku, ale w bieżącym obchodzimy okrągły jubileusz 50-lecia istnienia tego jedynego w świecie wydarzenia. Dlatego dla uczczenia takiej rocznicy padła propozycja, żeby festiwal odbył się właśnie teraz, w 2019 roku. Nie ukrywam, że na każdą edycję czekamy z niecierpliwością więc teraz ten okres był krótszy. Każda jest dla nas wielkim świętem. Czujemy się wyróżnieni, że kolejny raz przedstawiciele Polonii z całego świata odwiedzają zakątek Polski tak bliski sercu wielu Polaków, rozsianych po całym świecie. Rzeszów i Podkarpacie to miejsca szczególnie związane z pielęgnowaniem pamięci o więzi, jaka łączy rozsianych po świecie Polaków z Ojczyzną przodków. Festiwal jest bowiem wielkim świętem Polonii, która na Podkarpaciu jednoczy się, odbudowując lub tworząc od podstaw swą więź z ziemią przodków, ukazując własne spojrzenie na naszą kulturę i tradycje oraz budując trwałą relację z Polską. Uczestnicy przyjadą do nas 17 lipca. Pierwszy festiwalowy weekend, czyli 21 i 22 lipca, będą to wielkie „Dni Polonijne w Województwie Podkarpackim”. Przez dwa dni na rzeszowskim Rynku, na estradzie, prezentować się będą uczestnicy festiwalu, będzie specjalny kiermasz, wystawy, warsztaty. Chciałem podziękować w tym miejscu wszystkim organizatorom na czele ze Wspólnotą Polską, współorganizatorom, czyli samorządom województwa oraz miasta Rzeszów, a także wspierającym tę imprezę Kancelarii Senatu RP oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również wszystkim sponsorom.

Województwo podkarpackie jest aktywne we współpracy z Amerykanami oraz z Polonią w USA?

Współpraca trwa nieustannie. Są to wizyty robocze i przede wszystkim misje gospodarcze, które organizowane są bardzo często w obydwu kierunkach. Wkrótce na Podkarpacie przylecą goście ze stanu Arizona i właśnie tę misję zainicjowała Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Przypomnę, że działa tu mocno klaster Dolina Lotnicza, największy w tej części Europy, który bardzo aktywnie współpracuje z amerykańskimi partnerami. Warto dodać, że po raz pierwszy w swojej historii Kongres Polonii Amerykańskiej obradował poza granicami USA i to właśnie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena. Również w Jasionce odbyła się jedna z edycji Kongresu 60 milionów. Przygotowujemy się właśnie do kolejnej edycji tej ciekawej imprezy.

Czy podobnie jak w poprzednich edycjach spotka się Pan z uczestnikami festiwalu?

Tak. Urząd Marszałkowski będzie gościć uczestników festiwalu 23 lipca – w naszym Centrum Wystawienniczym G2A Arena. Będzie to jeden z ostatnich akcentów imprezy przed koncertem galowym, kończącym całą imprezę. Będzie to na pewno miłe spotkanie, związane z wymianą upominków, ale także wspomnieniami i przeżyciami z pobytu na Podkarpaciu. Na koniec zostanie wielki koncert finałowy, który jest zawsze dużym przeżyciem zarówno artystycznym, jak i emocjonalnym, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy w nim uczestniczą i usłyszą na koniec chóralne „Marsz, marsz Polonia”. Poprzednio odczułem lekki niedosyt, bo tej tradycyjnej dla tej okazji pieśni zabrakło. Mam nadzieję usłyszeć i zaśpiewać ją wspólnie w tym roku.

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com