Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Tomasz Arabski...

Pierwszy wyrok skazujący za tragedię w Smoleńsku

06-16-2019

10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata – taką karę za niedopełnienie obowiązków ws. organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku wymierzył byłemu szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomaszowi Arabskiemu Sąd Okręgowy w Warszawie. To pierwszy wyrok skazujący w śledztwie dotyczącym katastrofy, w której zginęło 96 osób.

Proces rozpoczął się w marcu 2016 roku na skutek złożenia prywatnego aktu oskarżenia. Art. 231 kodeksu karnego przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego. Jako oskarżyciele posiłkowi wystąpili bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, w tym Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Sędzia Hubert Gąsior podkreślił, że Arabski „nie dopełnił obowiązków koordynatora odpowiedzialnego za organizowanie lotów polskich, wojskowych statków powietrznych o statusie HEAD” w dniach 16 marca – 10 kwietnia 2010. – Spowodował rzeczywiste niebezpieczeństwo powstania szkody dla interesu publicznego i interesu prywatnego poprzez stworzenie zagrożenia dla bezpiecznego wykorzystania wojskowego transportu lotniczego przez prezydenta RP i osoby korzystające z tego transportu – dodał sąd.

Obrońcy szukali kruczków prawnych, by dowieść, że obowiązki urzędnicze nie są dokładnie określone. Ale tak naprawdę chodzi o należytą staranność. I tej należytej staranności ewidentnie nie było. To jest clou tej sprawy – skomentował wyrok Grzegorz Januszko, ojciec Natalii Januszko, stewardesy na Tu-154M, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Poza Tomaszem Arabskim oskarżonych było dwoje urzędników z KPRM – Monika B. i Miłosław K., oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie – Justyna G. i Grzegorz C. Z tej czwórki sąd skazał tylko Monikę B. Dostała wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Pozostałą trójkę uniewinniono.

10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i brak zakazu pełnienia funkcji publicznych. Czy to wysoka kara? Śmiesznie niska, jak na czyn i jego konsekwencje. Ale dobrze, że jest, bo uznanie za winnego było koniecznością – ocenił wyrok sądu dziennikarz tygodnika „Sieci” Marcin Pyza, który od lat zajmuje się tematyką katastrofy smoleńskiej.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-22-2019
Wieczór Uwielbienia w kościele MB Częstochowskiej w Worcester
07-22-2019
„Polski Wieczór pod Gwiazdami” w Eisenhower Park
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com