Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Tomasz Arabski...

Pierwszy wyrok skazujący za tragedię w Smoleńsku

06-16-2019

10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata – taką karę za niedopełnienie obowiązków ws. organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku wymierzył byłemu szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomaszowi Arabskiemu Sąd Okręgowy w Warszawie. To pierwszy wyrok skazujący w śledztwie dotyczącym katastrofy, w której zginęło 96 osób.

Proces rozpoczął się w marcu 2016 roku na skutek złożenia prywatnego aktu oskarżenia. Art. 231 kodeksu karnego przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego. Jako oskarżyciele posiłkowi wystąpili bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, w tym Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Sędzia Hubert Gąsior podkreślił, że Arabski „nie dopełnił obowiązków koordynatora odpowiedzialnego za organizowanie lotów polskich, wojskowych statków powietrznych o statusie HEAD” w dniach 16 marca – 10 kwietnia 2010. – Spowodował rzeczywiste niebezpieczeństwo powstania szkody dla interesu publicznego i interesu prywatnego poprzez stworzenie zagrożenia dla bezpiecznego wykorzystania wojskowego transportu lotniczego przez prezydenta RP i osoby korzystające z tego transportu – dodał sąd.

Obrońcy szukali kruczków prawnych, by dowieść, że obowiązki urzędnicze nie są dokładnie określone. Ale tak naprawdę chodzi o należytą staranność. I tej należytej staranności ewidentnie nie było. To jest clou tej sprawy – skomentował wyrok Grzegorz Januszko, ojciec Natalii Januszko, stewardesy na Tu-154M, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Poza Tomaszem Arabskim oskarżonych było dwoje urzędników z KPRM – Monika B. i Miłosław K., oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie – Justyna G. i Grzegorz C. Z tej czwórki sąd skazał tylko Monikę B. Dostała wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Pozostałą trójkę uniewinniono.

10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i brak zakazu pełnienia funkcji publicznych. Czy to wysoka kara? Śmiesznie niska, jak na czyn i jego konsekwencje. Ale dobrze, że jest, bo uznanie za winnego było koniecznością – ocenił wyrok sądu dziennikarz tygodnika „Sieci” Marcin Pyza, który od lat zajmuje się tematyką katastrofy smoleńskiej.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com