Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Rada Europejska...

Szczyt Unii Europejskiej

06-01-2019

28 maja – 2 dni po zakończeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego – w Brukseli odbył się specjalny szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy państw członkowskich Unii rozpoczęli dyskusję o obsadzie unijnych stanowisk. Chodzi o stanowiska szefów Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z obowiązującym od 1 grudnia 2009 roku Traktatem z Lizbony, to Parlament Europejski wybiera przewodniczącego Komisji. Kandydatów na przewodniczącego wysuwa jednak Rada Europejska, uwzględniając wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego na okres 2.5 roku, z możliwością jednokrotnego odnowienia mandatu. Mianuje również, za zgodą przewodniczącego Komisji, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.                   

Większość grup politycznych opowiada się za tym, by przywódcy państw Unii Europejskiej wybrali szefa Komisji Europejskiej spośród kandydatów wskazanych przez grupy polityczne, tzw. kandydatów wiodących – powiedział Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Są nimi przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Niemiec Manfred Weber oraz kandydat socjalistów Holender Frans Timmermans.

Chcemy znaleźć rozwiązanie tak szybko, jak to tylko możliwe. Parlament Europejski spotka się na początku lipca i byłoby dobrze, gdybyśmy mieli propozycję ze strony Rady Europejskiej, tak by stanowiska mogły zostać szybko obsadzone – mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron liczy, że przynajmniej jedno z kluczowych stanowisk w Unii przypadnie przedstawicielowi frakcji Liberałów i Demokratów, do których wprowadził swoich europosłów.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że nowy podział stanowisk powinien uwzględniać równowagę geograficzną, czyli balans pomiędzy interesami Europy zachodniej a Europy środkowo-wschodniej.

Chcemy, żeby obsada najwyższych stanowisk w Brukseli służyła budowie silnej UE, która wspiera wspólny rynek i zapewni dobry unijny budżet na kolejną perspektywę – powiedział premier w Brukseli.

Wybór nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego nastąpi najprawdopodobniej podczas jego pierwszej sesji w nowej kadencji, czyli na początku lipca br. Kadencja nowej Komisji Europejskiej rozpocznie się natomiast 1 listopada br., zaś mandat nowego przewodniczącego Rady Europejskiej – 1 grudnia br.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com