Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Anna Maria Anders...

Nowa misja Anny Marii Anders

05-24-2019

Prezydent Włoch Sergio Mattarella zaakceptował nominację Anny Marii Anders na ambasadora RP w tym kraju – poinformowało włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Decyzja ta została ogłoszona dwa dni po obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w których uczestniczył zarówno prezydent Mattarella, jak i senator Anders, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego.

Anna Maria Anders to polska polityk i działaczka mocno związana z Polonią. Obecnie jest senatorem IX kadencji i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego.

Urodziła się 22 listopada 1950 roku w Londynie. Jest córką generała Władysława Andersa i Ireny Anders. Posiada obywatelstwo brytyjskie, amerykańskie oraz polskie. Kształciła się na brytyjskiej uczelni University of Bristol, gdzie ukończyła filologię romańską, a także na Boston University, gdzie uzyskała tytuł MBA z ekonomii. Przez długi czas mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Po śmierci matki została prezesem zarządu Fundacji im. Generała Władysława Andersa, zajmującej się m.in. udzielaniem stypendiów dla studentów pochodzenia polskiego z państw dawnego ZSRR.

Choć losy Polaków, którym nie udało się wrócić z Armią Andersa, i ich potomków na wschodzie są dla senator Anders bardzo ważne, to silne są także jej związki z amerykańską Polonią, z którą często się spotyka – w polskich mediach pojawiły się nawet jakiś czas temu zarzuty, że zbyt często, biorąc pod uwagę koszty jej transatlantyckich podróży. Jednak na docenienie zasługuje fakt, że polski polityk tej rangi nie tylko reprezentuje Polskę podczas ważnych wydarzeń i uroczystości, ale też nie stroni od spotkań z Polonią w szkołach czy parafiach (ciekawostką jest, że właśnie z bostońską Polonią od kilku lat senator Anders spędza sylwestra, bawiąc się na balach organizowanych w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie). Podczas tych spotkań Anna Maria Anders często podkreśla, że swoją działalność społeczną i polityczną traktuje jak kontynuację misji swojego ojca, generała Andersa.

W 1946 roku mój ojciec został pozbawiony polskiego obywatelstwa. A teraz, 70 lat później, ja zostałam polskim senatorem. Ta chwila była dla mnie niezwykle wzruszająca. Historia niejako zatoczyła koło, to, co on stracił, ja odzyskałam – mówiła podczas spotkania z Polonią w Bostonie w 2016 r., niedługo po tym, jak została wybrana na senatora RP, podkreślając, że to właśnie historia jej ojca zmotywowała ją do zaangażowania się w politykę. Jak wiadomo, gen. Anders i dowodzeni przez niego żołnierze II Korpusu zapisali się też w historii Włoch, można zatem pokusić się o stwierdzenie, że Anna Maria Anders nadal podąża śladami swego ojca…

W 2018 roku ze stanowiska ambasadora Polski we Włoszech i San Marino zrezygnował Konrad Głębocki. Od kilku miesięcy Polska nie ma swojego ambasadora w tym kraju. W chwili oddania gazety do druku nie jest jeszcze znana data, kiedy senator Anders złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Włoch.

wem

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
09-21-2019
„Święto Pieczonego Ziemniaka” w górnej sali balowej Sokolni
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com