Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W bitwie o Monte...

75. rocznica bitwy o Monte Cassino

05-19-2019

– To jest niesamowite miejsce – mówił 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino prezydent Andrzej Duda, podkreślając heroiczne czyny polskich żołnierzy z 1944 roku. W uroczystościach 75. rocznicy słynnej bitwy uczestniczyli również prezydent Włoch Sergio Mattarella, Anna Maria Anders – córka Władysława Andersa, który dowodził pod Monte Cassino II Korpusem Polskim – a także harcerze i sami uczestnicy walk.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego generała Józefa Guzdka. W homilii przypomniał o długim szlaku bojowym II Korpusu Polskiego, który w maju 1944 roku zdobył klasztor na Monte Cassino.

Ten cmentarz, na widok którego ściskają się serca, zna każdy Polak. Te groby, bohaterów tamtej bitwy, którzy szli przez ziemię włoską, ale chcieli iść z ziemi włoskiej do polskiej (...) ale nie dotarli do niej. Zostali tutaj na tej ziemi, na tym cmentarzu, bo ona ich litościwie przytuliła – mówił prezydent Duda.

Andrzej Duda stwierdził, że bitwa o Monte Cassino, w której udział oprócz Polaków brali również m.in. Brytyjczycy i Francuzi, była również lekcją, dzięki której stworzono później Unię Europejską. – Tamta wojna, tamta bitwa – zwycięska dla nas, Polaków, ale okupiona krwią – była dla Europy i świata wielką lekcją: nigdy więcej wojny, nigdy więcej ludzkiej tragedii spowodowanej przez czyjeś okrucieństwo, czyjąś żądzę władzy, potęgi, ziemi. Niech świat opiera się na wzajemnej współpracy i wzajemnym szacunku – taki świat chcemy dzisiaj budować – mówił prezydent Polski.

Prezydent Włoch podkreślił, że Monte Cassino stało się źródłem pamięci i inspiracji. – Ci, którzy walczyli i polegli, zrobili to, aby wyzwolić Italię spod władzy nazizmu i faszyzmu, aby możliwe było powstanie nowej Europy i aby po zburzeniu zbyt długo dzielących nas barier nasze narody mogły czuć się bliskie, tak jak ma to miejsce dziś, wreszcie w wolnej od przemocy, konfliktów i ucisku dyktatur Europie – powiedział Sergio Mattarella.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
09-21-2019
„Święto Pieczonego Ziemniaka” w górnej sali balowej Sokolni
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com