Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Spotkanie Par...

W czerwcu spotkanie Duda-Trump

05-18-2019

W połowie maja br. Biały Dom oficjalnie poinformował, że spotkanie Par Prezydenckich Polski i Stanów Zjednoczonych odbędzie się 12 czerwca w Waszyngtonie. Rozmowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa ma dotyczyć głównie wspólnych projektów z zakresu bezpieczeństwa oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

„Wizyta będzie potwierdzeniem wieloletnich historycznych i kulturalnych więzi między Stanami Zjednoczonymi i Polską, ważnych zwłaszcza w kontekście obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej” – napisano w komunikacie Białego Domu.

Szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski oznajmił, że Andrzej Duda 12 czerwca spędzi cały dzień w Waszyngtonie, a 13 czerwca rozpocznie wizytę gospodarczą na zachodnim wybrzeżu, która obejmie stany Teksas i Nevadę, a także Dolinę Krzemową w Kalifornii. Prezydentowi będzie towarzyszyła grupa przedsiębiorców i przedstawicieli start-upów.

Rzecznik prezydenta Dudy Błażej Spychalski powiedział w PolskimRadiu24, że rozmowa prezydentów będzie dotyczyć „przede wszystkim wspólnych projektów z zakresu bezpieczeństwa”. – Z jednej strony mówimy o bezpieczeństwie militarnym, natomiast z drugiej także o bezpieczeństwie energetycznym – dodał. Innym tematem ma być tegoroczna 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Zapytany o kwestię kontrowersyjnej ustawy 447, Spychalski stwierdził, że w Polsce „kwestię zwrotu mienia pożydowskiego można dochodzić na ścieżce sądowej, a sprawa zwrotu mienia bezspadkowego jest w Polsce zamknięta".

opr. bo

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com