Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
- Ubiegajcie się o...

Kampania #VisaWaiverDlaPolski

05-05-2019

– Zachęcamy Polaków, którzy rozważają ubieganie się o wizę lub jej odnowienie, do złożenia wniosku przed końcem września – zaapelowała do Polaków w kwietniu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Chodzi o to, by wskaźnik odmów wizowych spadł poniżej trzech procent, co pozwoli na włączenie Polski do programu bezwizowego.

„Rozpoczynamy kampanię #VisaWaiverDlaPolski! Do końca września mamy czas, aby obniżyć procent odmów wizowych, a tym samym, aby Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Ale potrzebujemy pomocy Polaków – zróbmy to razem!” – czytamy na Twitterze Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Zwiększenie liczby wniosków o wizę od kandydatów spełniających wymogi jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu, czyli do zakwalifikowania Polski do programu ruchu bezwizowego – tłumaczą urzędnicy.

Pracownicy ambasady USA przypomnieli też, że w ubiegłym roku wskaźnik ten był najniższy w historii i wyniósł poniżej 4 procent, a więc zgodę na wyjazd otrzymało 96 procent osób starających się o wizę turystyczno-biznesową. Jeśli liczony od października do września wskaźnik odmów spadnie poniżej 3 procent, Polska będzie miała otwartą drogę do ruchu bezwizowego.

Aby to osiągnąć, potrzebujemy waszej pomocy. Ubiegajcie się więc o wizę. Mam nadzieję, że zobaczę was w konsulacie już wkrótce. Procedura wizowa jest naprawdę bardzo prosta i szybka. Liczymy na was – mówią w specjalnie przygotowanym video pracownicy Ambasady USA w Polsce. Przypomnieli też, że na decyzję o przyznaniu wizy duży wpływ mają „więzy z Polską”, czyli głównie stała praca w Polsce, rozpoczęte studia i rodzina.

Ambasador Georgette Mosbacher wielokrotnie podkreślała, że zniesienie wiz dla Polaków jest jej priorytetem. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest również kongresmen Partii Demokratycznej Mike Quigley z Chicago, który pod koniec kwietnia przebywał w Polsce.   

Jesteśmy bardzo blisko momentu, kiedy Polska może zostać objęta programem ruchu bezwizowego, bliżej niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział PAP kongresmen. – Zostałem wybrany do Kongresu prawie 10 lat temu (...) i pierwszym zagadnieniem, które społeczność polska z mojego okręgu podniosła, było dołączenie Polski do Programu Bezwizowego. Właściwie od tamtego momentu cały czas był on na agendzie. Sądzę, że obecnie jesteśmy blisko realizacji tego celu – dodał Mike Quigley.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com