Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
- Ubiegajcie się o...

Kampania #VisaWaiverDlaPolski

05-05-2019

– Zachęcamy Polaków, którzy rozważają ubieganie się o wizę lub jej odnowienie, do złożenia wniosku przed końcem września – zaapelowała do Polaków w kwietniu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Chodzi o to, by wskaźnik odmów wizowych spadł poniżej trzech procent, co pozwoli na włączenie Polski do programu bezwizowego.

„Rozpoczynamy kampanię #VisaWaiverDlaPolski! Do końca września mamy czas, aby obniżyć procent odmów wizowych, a tym samym, aby Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Ale potrzebujemy pomocy Polaków – zróbmy to razem!” – czytamy na Twitterze Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Zwiększenie liczby wniosków o wizę od kandydatów spełniających wymogi jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu, czyli do zakwalifikowania Polski do programu ruchu bezwizowego – tłumaczą urzędnicy.

Pracownicy ambasady USA przypomnieli też, że w ubiegłym roku wskaźnik ten był najniższy w historii i wyniósł poniżej 4 procent, a więc zgodę na wyjazd otrzymało 96 procent osób starających się o wizę turystyczno-biznesową. Jeśli liczony od października do września wskaźnik odmów spadnie poniżej 3 procent, Polska będzie miała otwartą drogę do ruchu bezwizowego.

Aby to osiągnąć, potrzebujemy waszej pomocy. Ubiegajcie się więc o wizę. Mam nadzieję, że zobaczę was w konsulacie już wkrótce. Procedura wizowa jest naprawdę bardzo prosta i szybka. Liczymy na was – mówią w specjalnie przygotowanym video pracownicy Ambasady USA w Polsce. Przypomnieli też, że na decyzję o przyznaniu wizy duży wpływ mają „więzy z Polską”, czyli głównie stała praca w Polsce, rozpoczęte studia i rodzina.

Ambasador Georgette Mosbacher wielokrotnie podkreślała, że zniesienie wiz dla Polaków jest jej priorytetem. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest również kongresmen Partii Demokratycznej Mike Quigley z Chicago, który pod koniec kwietnia przebywał w Polsce.   

Jesteśmy bardzo blisko momentu, kiedy Polska może zostać objęta programem ruchu bezwizowego, bliżej niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział PAP kongresmen. – Zostałem wybrany do Kongresu prawie 10 lat temu (...) i pierwszym zagadnieniem, które społeczność polska z mojego okręgu podniosła, było dołączenie Polski do Programu Bezwizowego. Właściwie od tamtego momentu cały czas był on na agendzie. Sądzę, że obecnie jesteśmy blisko realizacji tego celu – dodał Mike Quigley.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com