Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W defiladzie...

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

05-04-2019

– Mamy wielką dziejową szansę na to, żeby zbudować państwo silne, państwo, które będzie się liczyło w Europie i na świecie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Warszawie odbyła się defilada wojskowa „Silni w sojuszach”, w której udział wzięło 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb. W tym samym czasie wykład na Uniwersytecie Warszawskim wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Konstytucja 3 Maja to akt niezwykły: świadectwo wielkiej mądrości, przenikliwości i wielkiego patriotyzmu. Jej uchwalenie było wielkim wydarzeniem nie tylko w dziejach Polski, ale też w dziejach świata – mówił podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Duda. Prezydent przypomniał też o losach pierwszej polskiej konstytucji, która upadła na skutek konfederacji targowickiej. – W tamtym czasie zdrajcy wsparci przez obce mocarstwa pokonali obóz patriotyczny i doszło do kolejnych rozbiorów Polski – dodał Andrzej Duda.

Głowa państwa odniosła się również do obecnej Konstytucji RP z 1997 roku. – Trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować. Nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy w konstytucji o Unii Europejskiej. Czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu. Osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Uważam, że tak. Ale przede wszystkim powinniśmy się starać, żeby te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione – mówił prezydent Duda.

Zgodnie z tradycją na Zamku Królewskim prezydent wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Ordery Orła Białego otrzymali Czesław Bielecki, Wincenty Kućma oraz Władysław Siemaszko.

Ustanowiona konstytucja jest święta i niewzruszona i obowiązkiem wszystkich jest jej przestrzeganie – mówił na UW Donald Tusk. – Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi – dodał były premier.

Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że „Konstytucja 3 Maja była receptą dla pacjenta, który już wcześniej de facto zmarł”. – Dziś Polska jest w nieporównywalnie lepszej sytuacji. Polska nie jest chorym człowiekiem Europy i napisaliśmy sobie własne polskie recepty i europejskie recepty. To są recepty na polską długowieczność i na polskie zdrowie polityczne. Taką receptą jest między innymi konstytucja – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
07-20-2019
Zbiórka charytatywna na rzecz osób poszkodowanych w wypadku na drodze I-95
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com