Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W defiladzie...

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

05-04-2019

– Mamy wielką dziejową szansę na to, żeby zbudować państwo silne, państwo, które będzie się liczyło w Europie i na świecie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Warszawie odbyła się defilada wojskowa „Silni w sojuszach”, w której udział wzięło 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb. W tym samym czasie wykład na Uniwersytecie Warszawskim wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Konstytucja 3 Maja to akt niezwykły: świadectwo wielkiej mądrości, przenikliwości i wielkiego patriotyzmu. Jej uchwalenie było wielkim wydarzeniem nie tylko w dziejach Polski, ale też w dziejach świata – mówił podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Duda. Prezydent przypomniał też o losach pierwszej polskiej konstytucji, która upadła na skutek konfederacji targowickiej. – W tamtym czasie zdrajcy wsparci przez obce mocarstwa pokonali obóz patriotyczny i doszło do kolejnych rozbiorów Polski – dodał Andrzej Duda.

Głowa państwa odniosła się również do obecnej Konstytucji RP z 1997 roku. – Trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować. Nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy w konstytucji o Unii Europejskiej. Czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu. Osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Uważam, że tak. Ale przede wszystkim powinniśmy się starać, żeby te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione – mówił prezydent Duda.

Zgodnie z tradycją na Zamku Królewskim prezydent wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Ordery Orła Białego otrzymali Czesław Bielecki, Wincenty Kućma oraz Władysław Siemaszko.

Ustanowiona konstytucja jest święta i niewzruszona i obowiązkiem wszystkich jest jej przestrzeganie – mówił na UW Donald Tusk. – Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi – dodał były premier.

Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że „Konstytucja 3 Maja była receptą dla pacjenta, który już wcześniej de facto zmarł”. – Dziś Polska jest w nieporównywalnie lepszej sytuacji. Polska nie jest chorym człowiekiem Europy i napisaliśmy sobie własne polskie recepty i europejskie recepty. To są recepty na polską długowieczność i na polskie zdrowie polityczne. Taką receptą jest między innymi konstytucja – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com