Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Najpopularniejszą...

Grill, wyjazd poza miasto, odwiedziny znajomych – oto jak Polacy spędzą majówkę

04-30-2019

Piękna pogoda i kilka wolnych dni – oto wymarzone połączenie, szczególnie w kontekście nadchodzącego coraz większymi krokami długiego weekendu majowego. W 2019 roku przełom kwietnia i maja zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie pod względem możliwości odpoczynku. Jak najczęściej Polacy wykorzystują te kilka wolnych dni? Okazuje się, że niektóre z urlopowych propozycji cieszą się wyjątkową popularnością...

O majówce słów kilka

Zwyczajowo nazywana długim weekendem majówka to pierwsze trzy dni maja. Według polskiego ustawodawstwa dwa z nich są wolne od pracy. Mowa oczywiście o 1 i 3 maja. Majówkę rozpoczyna Święto Pracy, dokładnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Kolejny dzień wolny to Święto Konstytucji 3 Maja. Dzieli je 2 maja, czyli Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, które nie jest dniem wolnym od pracy.

Przy sprzyjających warunkach kalendarzowych majówka daje szansę na co najmniej kilkudniowe oderwanie się od codziennej rutyny i pracy. Rok 2019 jest pod tym względem wyjątkowo łaskawy. Majówka rozpoczyna się już w środę, co oznacza, że przy niewielkim nakładzie dni urlopowych, można zyskać aż 5 dni wolnego! Ale to nie wszystko. Potrzebujący nieco dłuższego wypoczynku mogą zafundować sobie aż 9 dni niezmąconego pracą spokoju. Wystarczy, że wezmą urlop także na poprzedzającą majówkę końcówkę kwietnia – czyli poniedziałek 29 i wtorek 30 kwietnia.

Majówkowe plany

Mając przed sobą perspektywę kilku wolnych dni, warto zaplanować je tak, by maksymalnie wypocząć. Majówka jest do tego idealną okazją. Trwająca już w najlepsze wiosna daje spory wachlarz możliwości w kwestii różnorodnych atrakcji wypoczynkowych. Jak zatem według badań Polacy najchętniej spędzają początek maja?

Przeprowadzone przez Starcom w 2018 roku badania pokazują, że spora część Polaków już wcześniej zaczyna myśleć o tym, jak spędzi majówkę. 42 proc. badanych zadeklarowało, że robi plany na długi majowy weekend – bez względu na to, czy oznacza to perspektywę wyjazdu, czy spędzenia go w domu albo na działce.

Jak majówkę spędzą Polacy?

Majówkowe dni wolne pozwalają na odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków, szczególnie jeśli są dobrze zaplanowane. Wśród najpopularniejszych pomysłów na spędzenie majówki niemalże równą popularnością cieszą się zarówno wyjazdy do rodziny i znajomych, jak i wypoczynek w domowym zaciszu bądź działce. W przypadku pierwszej opcji zdecydowało się na nią 24 proc. respondentów. Drugą wybrało 22 proc. badanych.

Wyjazd poza miasto nadal pozostaje popularnym rozwiązaniem. Polskie warunki oferują w tej kwestii wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości. Jeśli chodzi o kierunki podróży, niezmiennie najpopularniejszą opcją pozostają góry. Na drugiej pozycji plasują się miejsca nad wodą – jeziora, zalewy lub morze – co nie dziwi ze względu na często niepewną wiosenną pogodę i brak letnich temperatur sprzyjających pływaniu i opalaniu się. Na majówkowy wyjazd poza Polskę decyduje się około 7 proc. respondentów, przy czym jedynie 3 proc. skorzysta z pomocy biura podróży. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów… 52 proc. badanych stwierdziło, że ich majówkowe wydatki nie będą wyższe niż 500 złotych, co dla wielu rodzin nadal pozostaje barierą skutecznie utrudniającą planowanie wyjazdów.

Oczywiście najpopularniejszą opcją, jeśli chodzi o rozrywkę w długi majowy weekend, pozostaje grillowanie. Zdecyduje się na nie aż 35 proc. respondentów. Niestety, popularnością taką nie cieszą się atrakcje kulturalne, jak na przykład festiwale i koncerty, wyjścia do teatru czy kina.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com