Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Najpopularniejszą...

Grill, wyjazd poza miasto, odwiedziny znajomych – oto jak Polacy spędzą majówkę

04-30-2019

Piękna pogoda i kilka wolnych dni – oto wymarzone połączenie, szczególnie w kontekście nadchodzącego coraz większymi krokami długiego weekendu majowego. W 2019 roku przełom kwietnia i maja zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie pod względem możliwości odpoczynku. Jak najczęściej Polacy wykorzystują te kilka wolnych dni? Okazuje się, że niektóre z urlopowych propozycji cieszą się wyjątkową popularnością...

O majówce słów kilka

Zwyczajowo nazywana długim weekendem majówka to pierwsze trzy dni maja. Według polskiego ustawodawstwa dwa z nich są wolne od pracy. Mowa oczywiście o 1 i 3 maja. Majówkę rozpoczyna Święto Pracy, dokładnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Kolejny dzień wolny to Święto Konstytucji 3 Maja. Dzieli je 2 maja, czyli Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, które nie jest dniem wolnym od pracy.

Przy sprzyjających warunkach kalendarzowych majówka daje szansę na co najmniej kilkudniowe oderwanie się od codziennej rutyny i pracy. Rok 2019 jest pod tym względem wyjątkowo łaskawy. Majówka rozpoczyna się już w środę, co oznacza, że przy niewielkim nakładzie dni urlopowych, można zyskać aż 5 dni wolnego! Ale to nie wszystko. Potrzebujący nieco dłuższego wypoczynku mogą zafundować sobie aż 9 dni niezmąconego pracą spokoju. Wystarczy, że wezmą urlop także na poprzedzającą majówkę końcówkę kwietnia – czyli poniedziałek 29 i wtorek 30 kwietnia.

Majówkowe plany

Mając przed sobą perspektywę kilku wolnych dni, warto zaplanować je tak, by maksymalnie wypocząć. Majówka jest do tego idealną okazją. Trwająca już w najlepsze wiosna daje spory wachlarz możliwości w kwestii różnorodnych atrakcji wypoczynkowych. Jak zatem według badań Polacy najchętniej spędzają początek maja?

Przeprowadzone przez Starcom w 2018 roku badania pokazują, że spora część Polaków już wcześniej zaczyna myśleć o tym, jak spędzi majówkę. 42 proc. badanych zadeklarowało, że robi plany na długi majowy weekend – bez względu na to, czy oznacza to perspektywę wyjazdu, czy spędzenia go w domu albo na działce.

Jak majówkę spędzą Polacy?

Majówkowe dni wolne pozwalają na odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków, szczególnie jeśli są dobrze zaplanowane. Wśród najpopularniejszych pomysłów na spędzenie majówki niemalże równą popularnością cieszą się zarówno wyjazdy do rodziny i znajomych, jak i wypoczynek w domowym zaciszu bądź działce. W przypadku pierwszej opcji zdecydowało się na nią 24 proc. respondentów. Drugą wybrało 22 proc. badanych.

Wyjazd poza miasto nadal pozostaje popularnym rozwiązaniem. Polskie warunki oferują w tej kwestii wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości. Jeśli chodzi o kierunki podróży, niezmiennie najpopularniejszą opcją pozostają góry. Na drugiej pozycji plasują się miejsca nad wodą – jeziora, zalewy lub morze – co nie dziwi ze względu na często niepewną wiosenną pogodę i brak letnich temperatur sprzyjających pływaniu i opalaniu się. Na majówkowy wyjazd poza Polskę decyduje się około 7 proc. respondentów, przy czym jedynie 3 proc. skorzysta z pomocy biura podróży. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów… 52 proc. badanych stwierdziło, że ich majówkowe wydatki nie będą wyższe niż 500 złotych, co dla wielu rodzin nadal pozostaje barierą skutecznie utrudniającą planowanie wyjazdów.

Oczywiście najpopularniejszą opcją, jeśli chodzi o rozrywkę w długi majowy weekend, pozostaje grillowanie. Zdecyduje się na nie aż 35 proc. respondentów. Niestety, popularnością taką nie cieszą się atrakcje kulturalne, jak na przykład festiwale i koncerty, wyjścia do teatru czy kina.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
07-20-2019
Zbiórka charytatywna na rzecz osób poszkodowanych w wypadku na drodze I-95
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com