Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Negocjacje rządu ze...

Strajk nauczycieli nie zablokował egzaminów

04-18-2019

Mimo strajku nauczycieli, 727 tys. gimnazjalistów i ośmioklasistów napisało egzaminy na koniec szkoły. Przebiegły one zgodnie z harmonogramem i bez większych zakłóceń, a wyniki będą znane w czerwcu. Niezadowolone z tego faktu kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), chce by prawidłowość przebiegu egzaminów sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Najwięcej niepewności dotyczyło egzaminów gimnazjalnych, które odbyły się jako pierwsze w dniach od 8 do 10 kwietnia. Negocjacje rządu ze związkami zawodowymi trwały do późnego wieczoru 7 kwietnia i zakończyły się tylko częściowym porozumieniem (podpisała je oświatowa „Solidarność”).

Rano okazało się, że nauczyciele nie przerywają strajku i nie wejdą do komisji egzaminacyjnych. Jednak dzięki przyjętej kilka dni wcześniej nowelizacji rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur), skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących mogli uzupełnić nauczyciele z innych szkół oraz osoby mające kwalifikacje pedagogiczne.

Podobnie przebiegły egzaminy ośmioklasistów w dniach 15-17 kwietnia. – Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej, żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty – poinformował Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłyby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie. Bardzo im za to dziękujemy – podkreśliła na konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska.

ZNP domaga się jednak sprawdzenia przez NIK, czy osoby powołane do zespołów nadzorujących posiadały kwalifikacje nauczycielskie. „Jest to bez wątpienia kwestia fundamentalna z punktu widzenia zbadania prawidłowości zastosowanej procedury tworzenia tych zespołów” – napisało kierownictwo ZNP do szefa Najwyższej Izby Kontroli.  

W maju odbędą się matury. Zdaniem szefa ZNP Sławomir Broniarza „są zagrożone”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com