Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Negocjacje rządu ze...

Strajk nauczycieli nie zablokował egzaminów

04-18-2019

Mimo strajku nauczycieli, 727 tys. gimnazjalistów i ośmioklasistów napisało egzaminy na koniec szkoły. Przebiegły one zgodnie z harmonogramem i bez większych zakłóceń, a wyniki będą znane w czerwcu. Niezadowolone z tego faktu kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), chce by prawidłowość przebiegu egzaminów sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Najwięcej niepewności dotyczyło egzaminów gimnazjalnych, które odbyły się jako pierwsze w dniach od 8 do 10 kwietnia. Negocjacje rządu ze związkami zawodowymi trwały do późnego wieczoru 7 kwietnia i zakończyły się tylko częściowym porozumieniem (podpisała je oświatowa „Solidarność”).

Rano okazało się, że nauczyciele nie przerywają strajku i nie wejdą do komisji egzaminacyjnych. Jednak dzięki przyjętej kilka dni wcześniej nowelizacji rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur), skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących mogli uzupełnić nauczyciele z innych szkół oraz osoby mające kwalifikacje pedagogiczne.

Podobnie przebiegły egzaminy ośmioklasistów w dniach 15-17 kwietnia. – Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej, żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty – poinformował Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłyby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie. Bardzo im za to dziękujemy – podkreśliła na konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska.

ZNP domaga się jednak sprawdzenia przez NIK, czy osoby powołane do zespołów nadzorujących posiadały kwalifikacje nauczycielskie. „Jest to bez wątpienia kwestia fundamentalna z punktu widzenia zbadania prawidłowości zastosowanej procedury tworzenia tych zespołów” – napisało kierownictwo ZNP do szefa Najwyższej Izby Kontroli.  

W maju odbędą się matury. Zdaniem szefa ZNP Sławomir Broniarza „są zagrożone”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com