Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marek Falenta to...

Marek Falenta zatrzymany w Hiszpanii

04-07-2019

W sobotę 6 kwietnia hiszpańscy i polscy policjanci zatrzymali w Walencji Marka Falentę. Skazany na 2.5 roku bezwzględnego więzienia, m.in.. za zlecania podsłuchów w warszawskich restauracjach, biznesmen był poszukiwany od kilku tygodni Europejskim Nakazem Aresztowania.

Na tzw. taśmach prawdy nagrani zostali m.in. szef NBP Marek Belka, byli ministrowie Radosław Sikorski, Sławomir Nowak czy Jan Rostowski. Afera podsłuchowa mocno przyczyniła się do utraty przez Platformę Obywatelską i PSL władzy w wyborach w 2015 roku.

Falenta nie jest jedyną osobą skazaną w tej sprawie. Dwóch kelnerów skazano na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Trzeciemu nakazano zapłatę 50 tys. zł na cel społeczny.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczący Falenty uprawomocnił się w 2017 roku, a w styczniu 2019 roku Sąd Najwyższy odrzucił zażalenie obrońców, którzy wnioskowali o odroczenie wykonania kary ze względu na zły stan zdrowia klienta.

Zamiast zgłosić się do odbywania kary biznesmen postanowił wyjechać z kraju. Tropił go zespół policjantów z Poznania i Komendy Stołecznej Policji. Ukrywając się, Falenta nie używał żadnych telefonów ani urządzeń elektronicznych.

W końcu został namierzony w Walencji. Jak podał rzecznik polskiej policji, Mariusz Ciarka, przebywał tam z Polką. – Kiedy zorientował się, że są w pobliżu policjanci, wyszedł na balustradę. Tutaj była sugestia, że może z niej wyskoczyć, jeżeli policjanci nie odstąpią od zatrzymania. Szybkie, skuteczne negocjacje sprawiły, że zrezygnował z tego kroku. Oddał się w ręce policjantów – relacjonował Ciarka.

Falenta trafił do hiszpańskiego aresztu, skąd ma zostać przetransportowany do Polski.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com