Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
– Jeśli nie w tym...

Ambasador USA w Polsce o zniesieniu wiz dla Polaków

04-03-2019

– Zamierzam doprowadzić do wprowadzenia programu bezwizowego dla Polaków zanim opuszczę kraj – powiedziała 21 marca w wywiadzie dla Polsat News ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jej słowa na nowo obudziły nadzieje Polaków na upragnione zniesienie wiz. Donald Trump obiecał to amerykańskiej Polonii jeszcze jako kandydat na prezydenta USA.

Prowadzący rozmowę dziennikarz Jan Mikruta zapytał ambasador USA w Polsce czy „program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością” za jej kadencji w Warszawie? – Cóż, powiem to raz jeszcze. I wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski. Bardziej bezpośrednia nie mogę już być – odpowiedziała Georgette Mosbacher.

Dziennikarz dopytywał, czy stanie się to jeszcze w tym roku? – Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 – odpowiedziała ambasador. Georgette Mosbacher zaapelowała również do Polaków, by pomogli jej przy tym zadaniu. – Chciałabym prosić wszystkich Polaków, by skorzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mogli osiągnąć ruch bezwizowy, obniżając wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych trzech procent. Pomóżcie mi w tym! Dziękuję. Musiałam wykorzystać okazję – powiedziała.

W grudniu ubiegłego roku, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, ambasador Mosbacher stwierdziła, że z uwagi na dobre stosunki pomiędzy USA a Polską prezydent Trump traktuje sprawę wiz „priorytetowo”. – Wprowadzenie ruchu bezwizowego to kwestia prawna, którą zajmuje się amerykański Kongres. Te sprawy trzeba przeprowadzić zgodnie z prawem. Powołaliśmy zespoły zadaniowe, które mają się zająć tą sprawą, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, i monitorować postępy. Jestem za to osobiście odpowiedzialna – dodała.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com