Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Dwóch Polaków docenionych przez National Geographic

03-31-2019

„Uosabiają ducha śmiałej innowacji i dalekiego skoku naprzód na własnych polach działania. Przesuwają granice, niszczą stereotypy, pokonują przeszkody” – tak o tegorocznych zdobywcach tytułu Adventurer of the year pisze redakcja amerykańskiego wydania National Geographic. Magazyn już po raz 14. ogłosił zwycięzców corocznego plebiscytu, równocześnie dając szansę do świętowania polskim fanom poszerzania ludzkich granic wytrzymałości. W tym roku na liście znalazły się aż dwa polskie nazwiska – Adama Bieleckiego i Andrzeja Bargiela.

Podróżnicy roku

Za każdą z wyróżnionych przez redakcję National Geographic osób stoi historia pokonywania własnych ograniczeń, przełamywania granic ludzkiej wytrzymałości, wytyczania nowych rekordów. Nierzadko wiążą się z nimi historie walki nie tylko ze sobą, ale i czasem – co w przypadku ratowania ludzkiego życia było czynnikiem kluczowym.

National Geographic organizuje plebiscyt, w którym przyznaje tytuł „Adventurer of the year” od 2006 roku. W tym czasie na listach wyróżnionych polskie nazwiska gościły dwa razy – w 2015 roku i 2017. Jako pierwszy doceniony został Aleksander Doba – jako 68-latek przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki między wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej. Dwa lata później dołączył do niego Krzysztof Starnawski, który odkrył najgłębszą zalaną jaskinię na świecie – Hranická Propast na obrzeżach czeskiego miasta Hranice – i dotarł w niej na głębokość 196 metrów.

Bielecki i Bargiel

Teraz do tego wspaniałego grona dołączyli także wybitny himalaista Adam Bielecki i rekordowy skialpinista Andrzej Bargiel. National Geographic wyróżniło Polaków za ich niesamowite dokonania z 2018 roku.

Tytuł „Adventurer of the year” przyznany został Adamowi Bieleckiemu za heroiczny wyczyn, jakim było dotarcie w nadludzkim tempie do Elizabeth Revol i bezpieczne sprowadzenie walczącej o życie wspinaczki z Nanga Parbat. Bielecki razem z Denisem Urubko – Kazachem z polskim obywatelstwem – pokonali tysiące metrów, by pomóc Francuzce. National Geographic prestiżowy tytuł przyznało także Urubce. Heroiczna wyprawa dwójki himalaistów uratowała życie Revol. Niestety, nie udało się pomóc towarzyszącemu jej w drodze na szczyt Nanga Parbat Tomaszowi Mackiewiczowi. Wspinacz został na szczycie góry. Nie był w stanie pokonać drogi powrotnej przez odmrożenia, chorobę wysokościową i ślepotę śnieżną.

Drugi z tytułów „Adventurer of the year” przypadł w udziale polskiemu skialpiniście Andrzejowi Bargielowi. Pochodzący z Małopolski narciarz wysokogórski nie tylko został 13. polskim zdobywcą K2, ale i podjął pierwszą udaną próbę zjazdu z góry na nartach. Trasę w całości pokonał po śniegu.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com