Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pod koniec lutego...

Anna Maria Anders ambasadorem RP w Rzymie?

03-28-2019

W połowie marca br. w polskich mediach pojawiła się informacja, że senator Anna Maria Anders może zostać nowym ambasadorem RP we Włoszech. Od października 2018 r. to stanowisko pozostaje nieobsadzone po dymisji, jaką złożył Konrad Głębocki. Według Wirtualnej Polski, poprzez nominację Anders, rząd Prawa i Sprawiedliwości „chce umocnić sojusz z prawicowym rządem w Rzymie”.

Urodzona w 1950 roku Anna Maria Anders Costa to córka legendarnego generała Władysława Andersa. Obecnie, poza stanowiskiem senatora, jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. Dzięki temu może często spotykać się z Polonią na całym świecie.

Nominacja Anny Marii Anders na stanowisko ambasadora RP w Rzymie nie jest jeszcze potwierdzona. W lutym senator odbyła kilkudniową wizytę we Włoszech, gdzie spotkała się między innymi z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim i wiceministrem spraw zagranicznych Guilelmem Picchi. Oficjalnie rozmowy te dotyczyły przyszłej współpracy i o nadchodzących wyborach europarlamentarnych.

W Mediolanie Anna Maria Anders wizytowała polską szkołę oraz siedzibę firmy Leonardo, która produkuje helikoptery. Spotkała się też z nowym napastnikiem AC Milan Krzysztofem Piątkiem. 

Z kolei 2 marca br. w Krakowie senator przyjmowała oficjalną delegację włoską z opatem klasztoru Monte Cassino Donatem Oligarlim. „Ciekawe i przemiłe spotkania z burmistrzami i obywatelami miasteczek Cassino, Nocia i Subico – Ziemia św. Benedetta, patrona Europy” – napisała na facebooku Anna Maria Anders. Dzień później senator towarzyszyła delegacji włoskiej podczas wizyty w byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Ta ostatnia aktywność Anny Marii Anders może sugerować, że senator przygotowuje się do funkcji ambasadora we Włoszech. W takim przypadku musiałaby złożyć mandat senatorski. Jej kontrkandydatem może być Marcin Przydacz – od 2015 roku zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP, którego według Wirtualnej Polski, popiera prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com