Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Biegi 'Tropem...

Polacy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

03-08-2019

Tysiące Polaków oddało na początku marca hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy po II wojnie światowej walczyli przeciw komunistom o wolną, niepodległą Polskę. W całym kraju odbyły się oficjalne uroczystości państwowe, a także kilkaset biegów „Tropem Wilczym”. Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca.

Niech nikt już nie śmie nigdy w jakikolwiek sposób obrazić Żołnierzy Wyklętych – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego apelu z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. – Ten, kto to robi, okrywa się wieczną hańbą. Mam nadzieję, że Polska będzie zawsze o tym pamiętała. Tak, jak będzie pamiętała o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych. Cześć Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci! Polska o Was nie zapomni! – dodał.

W niedzielę 3 marca kilkadziesiąt tysięcy Polaków wzięło udział w biegach „Tropem Wilczym”. Główny dystans wynosił 1,963 metry, bo właśnie w tym roku został zamordowany ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef Franczak ps. Lalek. Dla uczczenia bohaterów takie biegi zorganizowała także Polonia, m.in. we Wiedniu, Londynie, Chicago i Nowym Jorku. 

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com