Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
– Przeciwko...

Coraz więcej pieniędzy z VAT

03-08-2019

– Przyczyną tego minicudu gospodarczego jest lepsza ściągalność podatku VAT i CIT, sprawność instytucji państwa – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej luce w podatku VAT na Stadionie PGE Narodowy. Z najnowszych danych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych wynika, że spadła ona do niespełna 14 mld zł – z 14.7 proc. w 2017 roku do 7.2 proc. w 2018. Tak szybkiego spadku nie było w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.

Luka w VAT zmalała w Polsce do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Polsce jest wyraźnie związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń – tłumaczy dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE dr Grzegorz Poniatowski.
W rozmowie z prezesem PAP Wojciechem Surmaczem premier Morawiecki powiedział, że z mafiami VAT-owskimi walczyć było trudno, ale skuteczne okazały się nowe technologie analizy informatycznej. – Przeciwko przestępcom VAT-owskim wytoczyliśmy nowe armaty, które zaskoczyły rynek i to było powodem sukcesu w walce z wyłudzaniem tego podatku – stwierdził Prezes Rady Ministrów. Dodał, że uszczelnienie przez rząd PiS systemu VAT to bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy nie muszą stawać do nierównej konkurencji z tymi, którzy nie płacili VAT-u.

To między innymi z coraz większych wpływów z VAT-u rząd chce sfinansować nowe propozycje m.in. trzynastą emeryturę, rozszerzenie programu Rodzina 500+ także na pierwsze dziecko, obniżkę kosztów pracy, likwidację podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i przywrócenie połączeń PKS w mniejszych miejscowościach.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com