Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na wniosek...

Rząd planuje modernizację armii i podwyższenie wydatków na obronność

03-08-2019

185 mld zł, czyli około 50 mld dolarów, planuje do 2026 roku wydać polski rząd na unowocześnienie polskiej armii. Plan Modernizacji Technicznej obejmuje między innymi zakup samolotów V generacji, nowych helikopterów, a także wyrzutni rakietowych. Gotowy jest już projekt ustawy, która podwyższy wydatki na obronność kraju do 2.5 proc. PKB.

Jedną z najbardziej palących potrzeb jest wymiana radzieckich myśliwców MIG-29. W ostatnich dwóch latach w Polsce doszło do aż trzech katastrof z ich udziałem. W ostatniej – 5 marca w okolicach Węgrowa – pilot zdążył skierować lot maszyny na niezamieszkały teren, po czym się katapultował. Przyczyny wypadku nie są znane. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, Plan Modernizacji Technicznej zakłada „pozyskanie samolotu wielozadaniowego nowej generacji, który wprowadzi nową jakość w działaniach lotniczych”.

Dokument MON zakłada zakup 32 myśliwców V generacji, najprawdopodobniej amerykańskich samolotów F-35. – Mamy świadomość, że 32 samoloty wielozadaniowe V generacji w programie Harpia to dopiero początek i pewnie w kolejnym planie modernizacji technicznej trzeba będzie umieścić dodatkową eskadrę, żeby liczba maszyn była porównywalna z liczbą samolotów F-16, których Polska ma 48 – tłumaczył w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Kolejną częścią Planu MON jest program KRUK, który zakłada pozyskanie 32 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych dla lotnictwa wojsk lądowych. Prawdopodobnie będą to amerykańskie śmigłowce Boeing AH-64E Apache Guardian oraz Bell AH-1Z Viper. MON bierze pod uwagę także modernizację śmigłowców Mi-24. Jak czytamy na portalu defence24.pl, obecnie nie posiadają one na uzbrojeniu żadnych kierowanych pocisków rakietowych, a jedynie posowieckie rakiety niekierowane, co oznacza, że nie nadają się do zwalczania czołgów czy precyzyjnego rażenia większości celów, zwłaszcza ruchomych.     

Na przełomie marca i kwietnia br. ma zostać podpisana umowa na zakup czterech śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych MON planuje pozyskać cztery helikoptery. Do fazy testów przeszedł tylko śmigłowiec AW101, produkowany w należących do włoskiej grupy Leonardo WSK „PZL-Świdnik”.

W ramach programu WISŁA zakupione zostaną przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu. Umowę na realizację jego I etapu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał 28 marca 2018 roku. Za system baterii Patriot razem z systemem zarządzania polem walki Polska zapłaci Amerykanom 4 miliardy 750 milionów dolarów. Trafią one nad Wisłę w latach 2022-2024. Wartość umowy offsetowej, dotyczącej transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych, wynosi 950 mln zł.

Plan Modernizacji Technicznej zakłada również pozyskanie do 2026 roku m.in. bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej średniego zasięgu, samolotów kompleksowego rozpoznania z powietrza, okrętów obrony wybrzeża, okrętów podwodnych nowego typu, nowych wozów bojowych czy dywizjonowych modułów ogniowych, w tym wyrzutni rakietowych, zdolnych razić cele oddalone o 70-300 km

Wartość Planu Modernizacji Technicznej, do 2026 roku, to jest 185 miliardów złotych, ale potrzeby są znacznie większe – mówił szef MON po podpisaniu planu. – Powołałem nową dywizję zlokalizowaną na wschód od Wisły. Co do zasady, nowoczesny sprzęt będzie kierowany właśnie tam. Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie zdolności Wojska Polskiego, ale także stanowi znaczne wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO – dodał Mariusz Błaszczak.

Na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, rząd PiS przygotował projekt ustawy zwiększającej budżet obronny do poziomu 2.5 proc. PKB do roku 2030. W tegorocznym budżecie państwa wynoszą one 44.7 mld zł, czyli. 2 proc. PKB, co już teraz czyni w tym zakresie Polskę jednym z liderów NATO.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com