Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Liderem koalicji...

Opozycja razem w wyborach europejskich

02-23-2019

Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL, SLD, Zieloni, Stronnictwo Demokratyczne i Teraz Ryszarda Petru – te partie stworzą wspólną listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one w niedzielę 26 maja br. i będą ważnym sprawdzianem przed najważniejszymi, jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. Tymczasem na prawicy powstała nowa partia, która do europarlamentu wystartuje najprawdopodobniej oddzielnie.

Z odpowiedzialności za Polskę zdecydowaliśmy się na współtworzenie Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego – mówiła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.  

Z kolei Ryszard Petru napisał na Facebooku, że „naczelnym zadaniem całej opozycji jest uchronić kraj przed niszczącym działaniem Prawa i Sprawiedliwości”. – Współpraca jest tak ważna, że wszelkie różnice dzielące ugrupowania opozycyjne muszą zejść na plan dalszy – dodał szef Teraz.

Z kolei szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty przyznał, że decyzję o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej jego partia podjęła „po bardzo długiej dyskusji”. Wielu działaczy SLD nie jest zadowolonych z takiego obrotu sprawy. – Oddaliśmy szyld partyjny za nic – mówią.

W sondażu IBRiS dla Radia Zet, przeprowadzonym po dołączeniu do Koalicji Europejskiej Zielonych i SLD, Koalicja zanotowała 38.5 proc. poparcia. To więcej niż Prawo i Sprawiedliwość – 34.7 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna Roberta Biedronia z prawie 9-procentowym poparciem.

Z kolei na prawicy nową partię pod nazwą Ruch Europa Christi stworzył europoseł Mirosław Piotrowski, blisko związany z o. Tadeuszem Rydzykiem. – Każdy ma prawo zakładać partię, ale to kwestia odpowiedzialności za państwo. Jedność na prawicy jest warunkiem sukcesu. Niektórzy mogą mieć indywidualne cele – skomentowała fakt powstania konkurencji na prawicy rzeczniczka PiS Małgorzata Mazurek.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com