Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Kontrowersyjne...

Kolejny kryzys między Polską a Izraelem

02-23-2019

– Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – te skandaliczne słowa padły z ust pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela. Padły dzień po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego, że w zaplanowanym w Jerozolimie na 18-19 lutego Szczycie Grupy Wyszehradzkiej Polskę reprezentować będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Israel Katz nie przeprosił za te słowa, dlatego Polska nie wysłała swojego reprezentanta na to spotkanie. W konsekwencji szczyt się nie odbył.

Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela ), któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – powiedział w niedzielę 18 lutego Katz.

Mimo dyplomatycznego skandalu oraz ogromnej fali krytyki, także ze strony środowisk żydowskich, szef izraelskiego MSZ nie wycofał się ze swoich słów. – Nie będę przepraszał Polaków za moje uwagi na temat ich współpracy z nazistami – powiedział w wywiadzie dla Kanału 13.

Głos w tej sprawie zabrała m.in. ambasador USA w Polsce. – Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza – powiedziała Georgette Mosbacher, dodając, że Katz powinien przeprosić za swoje słowa. Podobne stanowisko w rozmowie z ministrem Czaputowiczem wyraził Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo.

Wobec braku przeprosin, szczyt V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) w Izraelu nie odbył się. – Te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej – powiedział premier Morawiecki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com