Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Gala z okazji 100....

100-lecie stosunków polsko-amerykańskich

02-09-2019

– Więź pomiędzy Polską a USA jest więzią nierozerwalną – mówiła 30 stycznia br. w Hotelu Bristol w Warszawie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską odbyła się tam uroczysta gala, w której udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

29 stycznia 1919 roku Stany Zjednoczone jako pierwsze państwo uznało niepodległość Polski. Oficjalne stosunki dyplomatyczne pomiędzy obydwoma krajami nawiązali prezydent Thomas Woodrow Wilson i premier RP Ignacy Jan Paderewski.

Nasz sojusz nie jest przeciwko komuś, ten sojusz jest dla wolnego świata, dla pokoju, dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne sto lat, a najlepiej przez kolejne tysiąc lat – mówił szef rządu, przypominając, że Ameryka była przyjacielem Polski także w czasach, kiedy ta stawiała pierwsze kroki ku wolności.

Mateusz Morawiecki dziękował ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. – Jestem przekonany, że w osobie pani ambasador mamy wielką przyjaciółkę, wielkiego przyjaciela Polski. Przyjaciela, który chce swoim życiem, swoją działalnością dyplomatyczną zrobić wszystko, żeby tę polsko-amerykańską przyjaźń trwającą setki lat, przyjaźń, która jest tak fundamentalna dla przyszłości świata, umacniać, cementować, ubogacać – mówił premier.

Szef gabinetu prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski odczytał list od Andrzeja Dudy. – 100 lat od tamtych wydarzeń cieszymy się silnym polsko-amerykańskim partnerstwem opartym na wspólnych interesach i nierozerwalnej więzi transatlantyckiej. Jest to szczególnie widoczne w obszarze bezpieczeństwa. Od dwóch dekad Polska jest członkiem NATO, w ramach którego nasi żołnierze służyli i służą ramię w ramię ze swoimi amerykańskimi towarzyszami broni w misjach umacniających pokój – dodał prezydent.

Ambasador Georgette Mosbacher podkreśliła, że więź między Polską a Ameryką to dużo więcej niż wspólne zobowiązania w ramach NATO. – Polscy żołnierze razem z Amerykanami byli gotowi umierać za wolność, za wolność, o którą też walczyliście. Podziwiam Polskę za to, że byliście pierwszymi, którzy obalali żelazną kurtynę, przypomnieliście mi, jakie jest znaczenie wolności – powiedziała przyjaciółka prezydenta Donalda Trumpa.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielki Piknik Przyjaźni dla 5-letniego Dawidka

W sobotę, 29 czerwca, w Quartette Club przy 225 Wooster Street w New Britain odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Wielki Piknik Przyjaźni”. O muzykę na żywo zadbały zespoły WindStar i Gypsy Dream. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek i lody. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na polskie jedzenie, odbyła się też loteria fantowa. Polonia okazała szczodrość – udało się zebrać 14,500 dolarów. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com