Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Rząd Jana...

Zmarł Jan Olszewski

02-09-2019

Wieczorem 7 lutego zmarł Jan Olszewski – były premier, którego gabinet został odwołany pamiętnej nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku. Był nie tylko politykiem, ale również adwokatem, działaczem społecznym, obrońcą w procesach politycznych w czasach komunizmu. W ostatnich chwilach w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie czuwał przy nim Antoni Macierewicz.

Jako nastolatek Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego czy Melchiora Wańkowicza. W 1975 roku był jednym z sygnatariuszy „Listu 59”, czyli protestu przeciwko poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował też z Komitetem Obrony Robotników i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W latach 80. był doradcą „Solidarności” i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, a w III RP premierem rządu wolnej Polski, posłem na Sejm I, III i IV kadencji, a także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To właśnie rząd Olszewskiego jest uważany przez wielu za pierwszy w pełni niekomunistyczny gabinet wolnej Polski. Został on odwołany w kontrowersyjnych okolicznościach w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, z powodu planów ujawnienia listy agentów SB. Tamte wydarzenia przeszły do najnowszej historii Polski jako tzw. nocna zmiana.

„Był wyjątkowym Człowiekiem i politykiem, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom” – napisał o Kawalerze Orderu Orła Białego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com