Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W 2019 roku...

Patroni roku 2019

01-27-2019

2018 rok był dla Polski czasem wyjątkowym. 100-lecie odzyskania niepodległości stanowiło bez wątpienia najważniejsze świętowane w ostatnich miesiącach wydarzenie. Nie da się ukryć, że rocznica przyćmiła odrobinę innych patronów 2018 roku, czyli jubileusz Powstania Wielkopolskiego, jubileusz Konfederacji Barskiej, Prawa Kobiet, Irenę Sendlerową, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i Zbigniewa Herberta. Razem z rozpoczęciem 2019 roku zmianę nad nadchodzącymi miesiącami objęli zupełnie nowi patroni.

Z wielu przełomowych dla Polski wydarzeń i kluczowych dla jej historii postaci posłowie wybrali kilka, które będą przyświecać obchodom w kolejnych miesiącach roku. Sejm podczas 67. posiedzenia uhonorował w ten sposób: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Annę Walentynowicz, Stanisława Moniuszkę, Unię Lubelską i Powstania Śląskie.

Gustaw Herling-Grudziński

„Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości” – tak o wybitnym pisarzu, który przeżył piekło łagru, mówi sejmowa uchwała. Na 2019 przypada 100. rocznica urodzin Herlinga-Grudzińskiego. Swoje bolesne doświadczenia spisał w „Innym świecie” – książce, która na stałe odmieniła polską literaturę. Po opuszczeniu obozu przedostał się na zachód, gdzie dołączył do Armii Andersa. Brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Zmarł 4 lipca 2000 r.

Anna Walentynowicz

„Sejm w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu ‘Solidarności’ i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz” – napisano w uchwale o ikonie Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności”. To właśnie Anna Walentynowicz bezpośrednio przyczyniła się do rozpoczęcia strajku stoczniowców w sierpniu 1980 roku. Powodem było jej dyscyplinarne zwolnienie za działalność związkową. W stanie wojennym została internowana. Była jedną z osób aresztowanych po próbie wmurowania tablicy poświęconej pamięci zamordowanych górników w kopalni „Wujek”. Sprzeciwiała się obradom Okrągłego Stołu, a po 1989 roku nie akceptowała polityki partii posolidarnościowych. Była jedną z ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Na 2019 roku przypada 90. rocznica jej urodzin.

Stanisław Moniuszko

„Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości” – przeczytać można w sejmowej uchwale. Posłowie wybierając jego postać na jednego z patronów roku 2019 skupili się na patriotyzmie wielkiego kompozytora, twórcy muzyki do pierwszej polskiej opery narodowej. Nie można zapomnieć, że był on również dyrygentem, organistą, pedagogiem i dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Na 2019 rok przypada 200. rocznica jego urodzin.

Unia Lubelska

„W 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem ‘jedno nierozdzielne i nieróżne ciało’ – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przetrwała ona ponad 200 lat, a unicestwiły ją dopiero połączone siły trzech zaborców” – tak decyzję o patronacie uzasadniają w uchwale posłowie. Podkreślili także, że była jednym z najdonioślejszych wydarzeń stulecia, nie tylko dla samych krajów, ale całej Europy środkowej i wschodniej.

Powstania Śląskie

Posłowie w uchwale ustanawiającej jednym z patronów 2019 roku powstania śląskie podkreślają, że decyzja ta jest przejawem „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Trzy powstania zadecydowały o ostatecznym przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do Polski. W 2019 roku przypada 100. rocznica wybuchu pierwszego z nich – zakończonego stłumieniem. Dwa kolejne lata przyniosły jeszcze dwa powstania. Dopiero trzecie z nich doprowadziło do przyznania Polsce przez Ligę Narodów mniejszej, lecz bardziej rozwiniętej przemysłowo, część tego terenu.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Wielki Piknik Przyjaźni dla 5-letniego Dawidka

W sobotę, 29 czerwca, w Quartette Club przy 225 Wooster Street w New Britain odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Wielki Piknik Przyjaźni”. O muzykę na żywo zadbały zespoły WindStar i Gypsy Dream. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek i lody. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na polskie jedzenie, odbyła się też loteria fantowa. Polonia okazała szczodrość – udało się zebrać 14,500 dolarów. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com