Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Umowę podpisano w...

Black Hawki dla polskiej armii

01-27-2019

25 stycznia br. w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojska Polskiego. Za 4 śmigłowce do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, MON zapłaci 683.4 mln zł. Mają być gotowe jeszcze w tym roku.

To ważna chwila i ważny dzień. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie – powiedział w Mielcu minister Mariusz Błaszczak.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną.

Cieszę się z tego zakupu, który świadczy o sprawności państwa polskiego, o jego sile finansowej i wykonywaniu zobowiązań sojuszniczych wobec NATO – powiedział obecny podczas podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki. – Zakup ten jest ważny ze względu na to, że bardzo wiele małych i średnich firm ma możliwość dostaw dla mieleckich zakładów – dodał.

Minister Błaszczak podkreślił, że Black Hawki zostały kupione od amerykańskiego koncernu Sikorski za „dobrą cenę”. – Ta cena śmigłowca to cena, za jaką Polska Policja kupiła sprzęt (w maju 2018 roku polska policja zakupiła dwa Black Hawki – red.), plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a w szczególności Wojsk Specjalnych. To jest uzbrojenie, to jest doposażenie, to są wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca we wsparciu działań wojskowych we wszystkich przedsięwzięciach, które realizują Wojska Specjalne. Ten śmigłowiec ma charakter modułowy. To jest także sprzęt, który będzie wykorzystywany w zależności od potrzeb. To jest sprzęt najwyższej jakości – powiedział szef MON.

Zakup Black Hawków chwalą eksperci. – Dotychczas wiele mówiło się o potrzebie zmian w powietrznej flocie Wojsk Specjalnych. Dzisiaj ma to miejsce – powiedział w wywiadzie dla portalu defense24.pl gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – Zakup ten wpisuje się doskonale w nasze potrzeby, wzmocni i uzupełni zdolności bojowe oraz nada nowy wymiar powietrznym operacjom specjalnym realizowanym przez Wojska Specjalne. (…) Konstrukcja tego śmigłowca jest bardzo dobrze znana żołnierzom Wojsk Specjalnych, gdyż mieli oni okazję dokładnie zapoznać się z nią podczas misji w Afganistanie i w Iraku – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com