Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Umowę podpisano w...

Black Hawki dla polskiej armii

01-27-2019

25 stycznia br. w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojska Polskiego. Za 4 śmigłowce do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, MON zapłaci 683.4 mln zł. Mają być gotowe jeszcze w tym roku.

To ważna chwila i ważny dzień. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie – powiedział w Mielcu minister Mariusz Błaszczak.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną.

Cieszę się z tego zakupu, który świadczy o sprawności państwa polskiego, o jego sile finansowej i wykonywaniu zobowiązań sojuszniczych wobec NATO – powiedział obecny podczas podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki. – Zakup ten jest ważny ze względu na to, że bardzo wiele małych i średnich firm ma możliwość dostaw dla mieleckich zakładów – dodał.

Minister Błaszczak podkreślił, że Black Hawki zostały kupione od amerykańskiego koncernu Sikorski za „dobrą cenę”. – Ta cena śmigłowca to cena, za jaką Polska Policja kupiła sprzęt (w maju 2018 roku polska policja zakupiła dwa Black Hawki – red.), plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a w szczególności Wojsk Specjalnych. To jest uzbrojenie, to jest doposażenie, to są wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca we wsparciu działań wojskowych we wszystkich przedsięwzięciach, które realizują Wojska Specjalne. Ten śmigłowiec ma charakter modułowy. To jest także sprzęt, który będzie wykorzystywany w zależności od potrzeb. To jest sprzęt najwyższej jakości – powiedział szef MON.

Zakup Black Hawków chwalą eksperci. – Dotychczas wiele mówiło się o potrzebie zmian w powietrznej flocie Wojsk Specjalnych. Dzisiaj ma to miejsce – powiedział w wywiadzie dla portalu defense24.pl gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – Zakup ten wpisuje się doskonale w nasze potrzeby, wzmocni i uzupełni zdolności bojowe oraz nada nowy wymiar powietrznym operacjom specjalnym realizowanym przez Wojska Specjalne. (…) Konstrukcja tego śmigłowca jest bardzo dobrze znana żołnierzom Wojsk Specjalnych, gdyż mieli oni okazję dokładnie zapoznać się z nią podczas misji w Afganistanie i w Iraku – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com