Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Do ataku nożownika...

Prezydent Gdańska nie żyje

01-14-2019

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku, podczas tzw. światełka do nieba Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, 27-letni mężczyzna kilkukrotnie ugodził nożem prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. Wtargnął na scenę prawdopodobnie podszywając się pod dziennikarza. Po reanimacji prezydent Gdańska został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przeszedł 5-godzinną operację. Niestety, lekarzom nie udało się go uratować.

Nożownik, zanim został obezwładniony i zatrzymany, przez kilkanaście sekund mówił ze sceny do mikrofonu. – Halo, halo. Nazywam się Stefan. Siedziałem niewinnie w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – mówił 27-latek z Gdańska, który jak poinformowała Komenda Miejska Policji w Gdańsku, był notowany wcześniej za przestępstwa, w tym napady na banki.

Paweł Adamowicz był w stanie ciężkim. Pierwsze działania ratunkowe zostały podjęte jeszcze na miejscu zdarzenia. W szpitalu, po udanej operacji, podczas której włodarzowi Gdańska przetoczono prawie 20 litrów krwi, jego stan nadal był bardzo ciężki. Oddech i akcję serca podtrzymywała specjalna aparatura. Zmarł w poniedziałek 14 stycznia około godziny 14.

Z najgłębszym żalem musimy państwa poinformować, że przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta. Pan prezydent Adamowicz zmarł. Cześć jego pamięci – powiedział po godz. 14.30 doktor Tomasz Stefaniak.

Paweł Adamowicz miał 53 lata. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 80. działał w komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1994–1998 przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, zaś od 1998 roku był prezydentem tego miasta.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com