Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Poprzednie Światowe...

34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie

01-12-2019

To już po raz 34. młodzi katolicy z całego świata będą mieli możliwość spotkania się, by celebrować swoją wiarę i jednoczyć się w niej. Okazją do tego będą Światowe Dni Młodzieży, które w 2019 roku odbędą się w Panamie. To już kolejna odsłona inicjatywy papieża Jana Pawła II, zapoczątkowanej w 1986 roku i odbywającej się regularnie co dwa-trzy lata.

Od 22 do 27 stycznia w Panamie czas będzie upływał pod znakiem wspólnej modlitwy, radości i wspólnoty w wierze. Do stolicy państwa zjadą pielgrzymi z całego świata. Będą to przede wszystkim ludzie młodzi, kultywujący tradycję Światowych Dni Młodzieży. Jednym z głównych punktów spotkania, mającego formę największego religijnego festiwalu na świecie, będzie wizyta papieża Franciszka. Poprowadzi on kilka przewidzianych na te dni mszy – w tym także nabożeństwo pokutne z młodymi odbywającymi karę ograniczenia wolności w ośrodku poprawczym dla nieletnich Las Garzas w Pacora, a także Drogę Krzyżową.

Historia ŚDM

Pomysłodawcą spotkań młodzieży na tak wielką skalę był Jan Paweł II. Zanim ustanowił jednak ich aktualną formę, miejsce miały dwa podobne wydarzenia. Pierwszym z nich był Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia odbywający się w Niedzielę Palmową roku 1984. Drugie odbyło się w kolejną Wielkanoc – 29-31 marca 1985 roku. W Rzymie zebrało się wówczas około 350 tys. młodych pielgrzymów z całego świata. Do oficjalnego ustanowienia ŚDM od tego momentu brakowało już tylko kilku miesięcy – do 20 grudnia 1985 roku. To właśnie wtedy, podczas spotkania opłatkowego, Jan Paweł II ogłosił, że pragnie, by spotkania tego typu odbywały się cyklicznie, co roku, w każdą Niedzielę Palmową. W takiej formie miały mieć zasięg diecezjalny, a raz na dwa lub trzy lata zmieniać się w międzynarodowe spotkanie młodych pielgrzymów w miejscu, które sam wyznaczy.

Pierwsze spotkania pod szyldem Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym miały miejsce w Niedzielę Męki Pańskiej 1986 roku. Ich hasłem przewodnim był biblijny cytat (1P 3, 15): „Abyście umieli zdać sobie sprawę z nadziei, która jest w was”. Pierwsza międzynarodowa odsłona święta młodych katolików odbyła się w stolicy Argentyny – Buenos Aires. Hasłem, które przyświecało w modlitwach młodym pielgrzymom, był cytat: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1J 4,16). Od tego czasu odbyły się 33 Światowe Dni Młodzieży, w tym 13 w formie wielkich międzynarodowych festiwali wiary. Jeden z nich – w 2016 roku – miał miejsce w Krakowie.

Polska na ŚDM w Panamie

Tegoroczna, 34. edycja Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w Panamie. Hasłem przewodnim spotkania będą słowa Maki Bożej z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Obchody zaplanowane zostały na początek 2019 roku, dokładnie na okres od 22 do 27 stycznia. Do stolicy Panamy przyjedzie w tym czasie także grupa pielgrzymów z Polski. Według deklaracji będzie to około 3,500 młodych osób, co oznacza, że Polacy będą stanowili największą grupę z Europy. Wśród pielgrzymów najliczniejszymi przedstawicielami będą osoby z Archidiecezji Krakowskiej. Będzie to około 700 osób.

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko grupy pielgrzymów z całego świata, ale też setki wolontariuszy i organizatorzy czuwający nad przebiegiem uroczystości i bezpieczeństwem uczestników. Nie brak wśród nich i Polaków. Stanowią oni wyjątkowo liczną grupę wsparcia organizacyjnego. Według dokładnych danych, w Komitecie Organizacyjnym pracuje 3 wolontariuszy międzynarodowych z Polski, a około 120 osób zostało zakwalifikowanych jako wolontariusze krótkoterminowi. W razie potrzeby pomoc będzie niosło także około 150 osób z ZHR w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR).

Co ciekawe, do portu w Panamie na czas ŚDM zawinie także żaglowiec Dar Młodzieży. Obchody Światowych Dni Młodzieży są jednym z wielu punktów na jego trasie w ramach Rejsu Niepodległości – upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Chętnych do wspólnego świętowania nadejścia nowego roku w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater było tak wielu, że impreza musiała się odbyć w dwóch salach. Część gości bawiła się w audytorium klubu, pozostali w sali barowej. Zabawa w obydwu salach była wyśmienita, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Mirage z Chicago oraz DJ Gram-X, czyli Grzegorz Fryc z Nowego Jorku. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com