Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Poprzednie Światowe...

34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie

01-12-2019

To już po raz 34. młodzi katolicy z całego świata będą mieli możliwość spotkania się, by celebrować swoją wiarę i jednoczyć się w niej. Okazją do tego będą Światowe Dni Młodzieży, które w 2019 roku odbędą się w Panamie. To już kolejna odsłona inicjatywy papieża Jana Pawła II, zapoczątkowanej w 1986 roku i odbywającej się regularnie co dwa-trzy lata.

Od 22 do 27 stycznia w Panamie czas będzie upływał pod znakiem wspólnej modlitwy, radości i wspólnoty w wierze. Do stolicy państwa zjadą pielgrzymi z całego świata. Będą to przede wszystkim ludzie młodzi, kultywujący tradycję Światowych Dni Młodzieży. Jednym z głównych punktów spotkania, mającego formę największego religijnego festiwalu na świecie, będzie wizyta papieża Franciszka. Poprowadzi on kilka przewidzianych na te dni mszy – w tym także nabożeństwo pokutne z młodymi odbywającymi karę ograniczenia wolności w ośrodku poprawczym dla nieletnich Las Garzas w Pacora, a także Drogę Krzyżową.

Historia ŚDM

Pomysłodawcą spotkań młodzieży na tak wielką skalę był Jan Paweł II. Zanim ustanowił jednak ich aktualną formę, miejsce miały dwa podobne wydarzenia. Pierwszym z nich był Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia odbywający się w Niedzielę Palmową roku 1984. Drugie odbyło się w kolejną Wielkanoc – 29-31 marca 1985 roku. W Rzymie zebrało się wówczas około 350 tys. młodych pielgrzymów z całego świata. Do oficjalnego ustanowienia ŚDM od tego momentu brakowało już tylko kilku miesięcy – do 20 grudnia 1985 roku. To właśnie wtedy, podczas spotkania opłatkowego, Jan Paweł II ogłosił, że pragnie, by spotkania tego typu odbywały się cyklicznie, co roku, w każdą Niedzielę Palmową. W takiej formie miały mieć zasięg diecezjalny, a raz na dwa lub trzy lata zmieniać się w międzynarodowe spotkanie młodych pielgrzymów w miejscu, które sam wyznaczy.

Pierwsze spotkania pod szyldem Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym miały miejsce w Niedzielę Męki Pańskiej 1986 roku. Ich hasłem przewodnim był biblijny cytat (1P 3, 15): „Abyście umieli zdać sobie sprawę z nadziei, która jest w was”. Pierwsza międzynarodowa odsłona święta młodych katolików odbyła się w stolicy Argentyny – Buenos Aires. Hasłem, które przyświecało w modlitwach młodym pielgrzymom, był cytat: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1J 4,16). Od tego czasu odbyły się 33 Światowe Dni Młodzieży, w tym 13 w formie wielkich międzynarodowych festiwali wiary. Jeden z nich – w 2016 roku – miał miejsce w Krakowie.

Polska na ŚDM w Panamie

Tegoroczna, 34. edycja Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w Panamie. Hasłem przewodnim spotkania będą słowa Maki Bożej z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Obchody zaplanowane zostały na początek 2019 roku, dokładnie na okres od 22 do 27 stycznia. Do stolicy Panamy przyjedzie w tym czasie także grupa pielgrzymów z Polski. Według deklaracji będzie to około 3,500 młodych osób, co oznacza, że Polacy będą stanowili największą grupę z Europy. Wśród pielgrzymów najliczniejszymi przedstawicielami będą osoby z Archidiecezji Krakowskiej. Będzie to około 700 osób.

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko grupy pielgrzymów z całego świata, ale też setki wolontariuszy i organizatorzy czuwający nad przebiegiem uroczystości i bezpieczeństwem uczestników. Nie brak wśród nich i Polaków. Stanowią oni wyjątkowo liczną grupę wsparcia organizacyjnego. Według dokładnych danych, w Komitecie Organizacyjnym pracuje 3 wolontariuszy międzynarodowych z Polski, a około 120 osób zostało zakwalifikowanych jako wolontariusze krótkoterminowi. W razie potrzeby pomoc będzie niosło także około 150 osób z ZHR w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR).

Co ciekawe, do portu w Panamie na czas ŚDM zawinie także żaglowiec Dar Młodzieży. Obchody Światowych Dni Młodzieży są jednym z wielu punktów na jego trasie w ramach Rejsu Niepodległości – upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com