Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wśród 13 ofiar...

W czeskiej kopalni zginęło 12 polskich górników

12-31-2018

20 grudnia 2018 roku – na 4 dni przed wigilią – w czeskiej kopalni węgla kamiennego Stonawa w Karwinie na Zaolziu zginęło 13 górników – 12 Polaków i 1 Czech. 10 innych zostało rannych. Przyczyną tragedii była eksplozja metanu, choć zdaniem władz kopalni „wszystkie mierniki stężenia metanu działały prawidłowo”. W związku z tragedią 23 grudnia był w Polsce dniem żałoby narodowej.

Do wybuchu metanu w kopalni doszło o godz. 17:16 na głębokości 750 metrów. – Pod ziemią działania podjęli ratownicy górniczy, którzy muszą dokładnie zbadać teren, choć jest on obecnie trudno dostępny – mówił po wybuchu Ivo Czelechovsky, rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie. Do akcji ratunkowej szybko dołączyli polscy ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt. Utworzono też centrum kryzysowe, w którym bliskim ofiar pomocy udzielali psycholodzy.

Następnego dnia akcja ratowniczo-poszukiwawcza pod ziemią została wstrzymana, gdyż uniemożliwiał ją wysoki poziom stężenia metanu i trwający pożar. Na miejsce katastrofy przyjechali premierzy Czech i Polski: Andrej Babis i Mateusz Morawiecki. Zapewnili, że rodziny górników otrzymają pomoc i odwiedzili w szpitalu w Ostrawie rannych górników.

Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Kopalnia ČSM Stonava należy do kategorii najbardziej narażonej na wybuch metanu. W 2016 roku przetrwała dzięki pomocy czeskiego rządu. Obecnie pracuje w niej około 600 Polaków, którzy za podjęcie pracy w Czechach otrzymali na powitanie 10 tys. zł.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com