Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wielu uważa noc z...

Sylwester w różnych zakątkach świata

12-27-2018

Sylwester – ostatnia impreza w roku. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to radosne witanie Nowego Roku. Każdy kraj ma swoje zwyczaje związane z tym wydarzeniem. Co ciekawe, gdy jedni mieszkańcy naszego globu dopiero szykują się do imprezy, drugich może dopadać ból głowy po tej szampańskiej zabawie. Gdy w Sydney z hukiem otwierają się szampany, w Polsce kończy się jeść obiad. Jak wygląda Sylwester na świecie?

Rio de Janeiro

Sylwestrowa noc na plaży Copacabana? 3 miliony osób na tę propozycję mówią „tak”! Sylwester w Rio de Janeiro odbywa się na plaży, a szampańska zabawa trwa do rana. Wysoka temperatura i liczne atrakcje jak koncerty czy wspólne tańczenie samby sprawiają, że impreza kończy się o świcie. Słynny Reveillon uchodzi za najbardziej szalony Sylwester na świecie. Brazylijczycy ostatniej nocy w roku oddają część bogini morza, co przejawia się w rzucaniu kwiatów do wody, zostawianiem podarunków na brzegu i ozdabianiu łodzi.

Co ciekawe, sylwestrowa noc w Rio de Janeiro, to biała noc – wszyscy imprezowicze ubrani są na biało, co ma zapewnić im dobrobyt i pomyślność w nadchodzącym roku. Celowo unikają czarnych elementów w swoich strojach, wierząc w to, że zadziała on przeciwnie do bieli. Za to w swoich stylizacjach mogą przemycić zieleń będącą symbolem zdrowia, złoty i żółty jako znaki pomyślności oraz czerwień symbolizującą miłość.

Kulminacyjnym momentem imprezy jest kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni.

Nowy Jork

Był rok 1904, kiedy na Time Square po raz pierwszy odbyła się sylwestrowa impreza, wówczas była połączona z otwarciem New York Timesa. Od tego momentu co roku w tym słynnym miejscu w Wielkim Jabłku odbywa się jedna z najpopularniejszych imprez z okazji zakończenia roku na świecie.

Sylwester na Time Square przyciąga około miliona nowojorczyków i turystów z całego świata, którzy wspólnie świętują Nowy Rok. Impreza połączona jest z występami największych gwiazd na muzycznej scenie. Tradycją stało się także pojawienie się kryształowej kuli, która waży aż 6 ton i odmierza czas do północy poprzez odbywające się co chwilę opuszczanie z masztu na gmachu Time Square.

Północ jest momentem, w którym nad Manhattanem rozbłyskują spektakularne fajerwerki.

Sydney

Mieszkańcy Australii witają Nowy Rok o wiele wcześniej niż ma to miejsce w innych zakątkach globu. Wysoka temperatura sprzyja organizacji imprez na plaży i jachtach, jednak ta najsłynniejsza odbywa się na Sydney Harbour obok Sydney Opera. Trwający kilkanaście minut pokaz ogni sztucznych pochłania nawet kilka milionów dolarów.

Radosne świętowanie połączone jest z wieloma koncertami muzycznymi.

Dubaj

Sylwester w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się z pełną pompą. Zresztą w miejscu, w którym znajdują się najdroższe budowle i najwyższe na świecie wieżowce, nie może być inaczej.

Sylwestrowi imprezowicze gromadzą się wokół Burj Khalifa i świętują nadejście Nowego Roku. Główną atrakcją jest oszałamiająco piękny pokaz sztucznych ogni, do którego nieraz zużywana jest ich rekordowa ilość.

Tajlandia

Full Moon Party to słynna impreza odbywająca się na tajlandzkich plażach podczas każdej pełni księżyca, a wraz z końcem roku łączy się ją z obchodami Nowego Roku. W momencie pojawienia się nad horyzontem księżyca kilkanaście tysięcy imprezowiczów zaczyna zabawę.

Tradycją jest serwowanie drinków w kolorowych wiaderkach (przynajmniej unika się problemu regularnego uzupełniania kieliszka). Klimatu dodają płonące obręcze i wymalowane fluorescencyjnymi barwami ciała uczestników Sylwestra.

Edynburg

Tutaj świętowanie Nowego Roku trwa aż cztery dni. W Edynburgu od 29 grudnia do 1 stycznia trwa festiwal Hogmanay (czyli „ostatni dzień roku”). Szkoci oraz turyści z całego świata bawią się na koncertach, biorą udział w paradach i podziwiają jeden z najbardziej imponujących pokazów sztucznych ogni na świecie. Imprezę zamyka pokaz szkockiego tańca ceilidh na Princes Street Gardens.

Dania

Sylwester Duńczyków nieco różni się od świętowania Nowego Roku w innych częściach świata. Tradycją jest rozbijanie talerzy o drzwi domów swoich przyjaciół. Pierwszy dzień Nowego Roku w Danii połączony jest ze sprzątaniem wszechobecnego szkła.

Hiszpania

Ciekawą tradycją obchodzenia Sylwestra może pochwalić się także Hiszpania, gdzie panuje zwyczaj zjedzenia 12 winogron równo o północy. Hiszpanie witają Nowy Rok z ustami wypełnionymi owocami. Ten specyficzny rytuał ma im zapewnić szczęście i pomyślność. Tradycja pielęgnowana jest od 1909 roku. Wówczas plantatorzy z Alicante, zaskoczeni obfitymi zbiorami, wpadli na pomysł, jak zwiększyć sprzedaż. Można zatem uznać, że jest to całkiem dobry chwyt marketingowy.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com