Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W podpisaniu umowy...

Ważny krok dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

12-27-2018

19 grudnia 2018 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisało kolejną, trzecią już, umowę na zakup i sprzedaż skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Kontrakt z firmą Port Arthur LNG został zawarty na 20 lat i zakłada import 2 mln ton gazu rocznie. Odbiór ładunków rozpocznie się w 2023 roku z terminalu Port Arthur LNG, który powstanie w Jefferson County w Teksasie.

Naszymi działaniami pokazujemy, że konsekwentnie realizujemy naszą strategię. Kolejna długoterminowa umowa nie tylko pozwala nam na rozwój portfela LNG z myślą o dostawach dla Polski, ale w niedalekiej przyszłości daje nam przede wszystkim możliwość obrotu zakupionym paliwem w skali globalnej – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Cieszę się, że Sempra Energy jest w gronie naszych amerykańskich partnerów. Jestem przekonany, że czeka nas dobra wieloletnia współpraca – dodał.

Zakupy gazu LNG dokonywane będą na zasadzie Free On Board, według której to nabywca odpowiedzialny jest za transport skroplonego gazu. Port Arthur LNG zajmie się dostarczeniem gazu ziemnego do terminalu eksportowego, skropleniem i załadunkiem. Daje to PGNiG elastyczność w zarządzaniu ładunkami. Spółka będzie mogła je skierować do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku LNG i skierować do portu rozładunku wskazanego przez kolejnego nabywcę.

To trzeci długoterminowy kontrakt podpisany z partnerami z USA w ostatnich miesiącach – przypomniał Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG SA. – Od 2023 roku PGNiG będzie dysponować co najmniej 7.45 mln ton gazu skroplonego, co stanowi ponad 10 mld m³ gazu ziemnego po regazyfikacji. Takie ilości LNG ugruntują pozycję spółki na rynku tego paliwa i przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski – dodał.

Jak powiedział podczas podpisania umowy Rick Perry, Sekretarz Energii USA, nowy kontrakt jest „ważnym krokiem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski na drodze do jej niezależności energetycznej”. – W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy z Polską strategiczny dialog w obszarze energii. Rząd prezydenta Trumpa jest zobowiązany, by angażować się w zwiększanie dywersyfikacji źródeł energii, rozwijanie bezpieczeństwa energetycznego, wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego oraz tworzenie w ten sposób dobrych warunków do rozwoju rynku w Polsce i w całym regionie – dodał.

Jeffrey W. Martin, prezes Sempra Energy (właściciel Port Arthur LNG), stwierdził, że podpisana umowa z PGNiG pozwoli rozwijać nowy terminal w Teksasie. Instalacja ma umożliwić od 2023 roku eksport ok. 11 mln ton LNG rocznie. W skład terminalu wejdzie także do trzech zbiorników magazynujących skroplony gaz ziemny i dwa nabrzeża załadunkowe.

W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy fazę odbioru innego naszego terminalu – Cameron LNG w Luizjanie. Kontrakt z PGNiG oraz postępy naszych prac potwierdzają strategiczną wartość naszego portfela aktywów. W ten sposób budujemy czołową amerykańską firmę energetyczną – mówił Martin.

Sempra Energy podpisała dotychczas kilka porozumień dotyczących wykorzystania swoich projektów LNG w Zatoce Meksykańskiej i na zachodnim wybrzeżu Meksyku. Wśród partnerów amerykańskiej spółki – obok PGNiG – są Total, Mitsui & Co., Mitsubishi, Tokyo Gas Company i Korea Gas Corporation. Budowane instalacje umożliwią docelowo eksport ponad 45 mln ton LNG rocznie.

Z kolei 30 listopada 2018 roku polski rząd zrobił kolejny ważny krok w kierunku budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę i Danię. Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – GAZ-SYSTEM S.A. i ENERGINET – wymienili decyzje inwestycyjne dla projektu Baltic Pipe, co de facto oznacza wejście w życie podpisanej umowy o budowie gazociągu.

Ogłoszenie decyzji inwestycyjnych dla projektu Baltic Pipe to zamknięcie kolejnego etapu na drodze do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Baltic Pipe to także znaczący wkład Polski w realizację koncepcji europejskiego korytarza gazowego północ-południe, który pozwoli na realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego zarówno dla Polski, jak i jej sąsiadów – tłumaczył.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Chętnych do wspólnego świętowania nadejścia nowego roku w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater było tak wielu, że impreza musiała się odbyć w dwóch salach. Część gości bawiła się w audytorium klubu, pozostali w sali barowej. Zabawa w obydwu salach była wyśmienita, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Mirage z Chicago oraz DJ Gram-X, czyli Grzegorz Fryc z Nowego Jorku. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com