Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Nie tylko najmłodsi...

Kto daje prezenty?

12-22-2018

Ten, kto nas obdarowuje, jest wspaniały. Zwykle wiemy, komu dziękować za wyjątkiem jednego tajemniczego – przynajmniej dla dzieci – darczyńcy. Pojawia się on raz w roku. Święty Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek, Dzieciątko czy może Dziadek Mróz? Zdania w tej kwestii są podzielone.

Św. Mikołaj

W centralnej, północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce dominuje Św. Mikołaj. Ten ma swój dzień 6 grudnia, więc trudno mu przypisywać prezenty spod choinki w wigilijny wieczór. Tak jednak niektórzy czynią.

Dzieciątko

Na Górnym Śląsku w tradycji króluje Dzieciątko, czyli mały Jezus. Zwyczaj ten przybył na Śląsk z Czech. Mikołaj ma tam rację bytu tylko w nocy z 5 na 6 grudnia, kiedy wsuwa coś pod poduszki.

Aniołek

Na prezenty od Aniołka czeka się w Małopolsce. Jest to tradycja zakorzeniona na terenach dawnej Galicji. Małopolska i okolice (także Węgry i cała Słowacja) wyczekują Aniołka tak jak pierwszej gwiazdki.

Gwiazdor

Wielkopolska, Kujawy, Warmia, Ziemia Lubuska – to rejony, gdzie prezenty przynosi Gwiazdor. To postać faworyzowana zwłaszcza w okolicy Poznania. Nosi futrzaną czapę, a jego twarz zakrywa maska i czerń sadzy. Gwiazdor przybywa w orszaku kolędników.

Gwiazdka

Zanim Gwiazdką nazwano okres Bożego Narodzenia, zwano tak też podarunek wigilijny. Niektórym dzieciom to Gwiazdka przynosi prezenty. Jest nią dziewczyna lub chłopak w białym stroju, wędrujący z wigilijnymi przebierańcami. Na Pomorzu od dawna prezenty roznosił Gwiżdż i Gwiazdka. Ta druga zdarza się też na Dolnym Śląsku i w okolicach Opola.

Dziadek Mróz

Hojność wykazuje też Dziadek Mróz, którego wizerunek porównywany jest z Mikołajem. Dziadek Mróz występuje zwłaszcza na kresach wschodnich. Gdzieniegdzie na innych terenach w Polsce też są skupiska ludzi, których odwiedza właśnie ten darczyńca.

Ktoś inny

Na Warmii dawnymi czasy prezenty wigilijne roznosił orszak sług z szlemem, czyli siwym koniem. To chyba najmniej znani świąteczni dobrodzieje.

Skąd rozbieżności?

Na taką różnorodność wpływ mają regionalizmy, pozostałości kultury po zaborcach, a także wpływy zwyczajów z zagranicy. W ostatnich czasach za sprawą dominacji kultury amerykańskiej lansowanej przez media i handel, lokalni i zarazem legendarni dobrodzieje wypierani są w Polsce przez św. Mikołaja, dalekiego od swojego poprzednika – ubogiego biskupa z Mirry. To już Mikołaj z reniferem, bogaty i nowoczesny.

hk

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com